Kurdistan

Iraklı ve Kürt parlamenterler Metîna’da incelemelerde bulunacak

Irak Parlamentosu ve Kürdistan Bölgesi parlamenterleri tarafından oluşturulan ortak heyet, Metîna’da pêşmergeye ait aracın patladığı yerde incelemelerde bulunacak. Heyet, incelemelerin ardından rapor hazırlayacak.
Federe Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Metîna’da 5 Haziran’da KDP pêşmergelerine ait konvoy yolda ilerlerken büyük bir patlama meydana gelmişti. Patlamada 5 pêşmerge yaşamını yitirmiş 4’ü de yaralanmıştı. Bu gelişmeler üzerine Irak Parlamentosu ve Federe Kürdistan Bölgesi’nden aralarında parlamenterlerin de olduğu ortak bir heyet oluşturuldu. Heyet, bölgede incelemelerde bulunacak.

Rojnews’te yer alan habere göre, Irak parlamentosu ve Kürdistan Bölgesi’nden ortak bir heyet Metîna bölgesini ziyaret edecek. Kürdistan Parlamentosundan heyet içerisinde yer alan Goran Grubu üyesi Shahewan Rauf, “Heyet Irak ve Kürdistan Bölgesi parlamentolarını temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

DETAYLARI RAPORLAŞTIRILACAK 

Heyet içerisinde, bölgedeki grup ve partilerin mensuplarının da bulunduğunu belirten Rauf, “Bugün Zaxo, Seranîş ve Batufayê, yarın da Amediye bölgesine gideceğiz. İlk olarak pêşmergelerin şehit edildiği yere gitmek istiyoruz. Bölgede yaşanan tüm gelişmelere ilişkin incelemelerde bulunacağız. Ziyaret sonrasında detaylı bir rapor hazırlayacağız” diye konuştu.

KCK ÇAĞRI YAPMIŞTI 

Öte yandan 5 Haziran’da Metîna’da yaşanan patlamayla ilgili KCK yaptığı açıklamada, bölgede bağımsız ve tarafsız bir heyet tarafından incelemelerin yapılması çağrısı yapılmıştı.
Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu