KÜLTÜR-SANAT

Hozan Mizgîn’siz 29 yıl: Direnişin sesi oldu

Hozan Mizgîn’in yaşamını yitirişinin 29’uncu yılı. Sanatçılardan Gülbahar Kavcu, zamanın direniş şarkılarına güçlü bir şekilde hayat veren Mizgîn’in bıraktığı mirasın taşıyıcısı olacaklarını söyledi.
Devrimci sanatın önemli temsilcilerinden biri olan ve Gurbet Aydın adıyla bilinen Hozan Mizgîn’in yaşamını yitirişinin 29’uncu yılı. Mizgîn, 1962 yılında Batman’ın Bileyder köyünde dünyaya geldi. 1980 darbesinden kısa bir süre önce Kürt özgürlük hareketine katıldı, sonrasındaysa Avrupa’ya gitti. Avrupa’da kültür sanat çalışmalarına öncülük eden Mizgîn, “Çemê Hêzil” ve “Gundino Hawar” şarkılarıyla bütün halka hitap etti. Mizgîn’in sanatı ve direnişi bugünlere kadar geldi ve Hozan Serhad’ın yazdığı şarkılarla hafızalarda “Mizgina çeleng, xwedî nav û deng” olarak kaldı. Duruşu ve mücadelesiyle başta kadınlar olmak üzere bütün halkı etkileyen Mizgîn, 11 Mayıs 1992 tarihinde kaldığı bir evde yaşanan çatışma sırasında yaşamını yitirdi.
Kürt kadın sanatçılardan Gülbahar Kavcu, Mizgîn’in Kürt müziğindeki yerinin önemine değinerek, O’nun sanatının taşıyıcısı olacaklarını söyledi.
‘DİRENİŞİN SESİ’
Mizgîn’in Kürt müziğinde çok büyük bir etki yarattığını vurgulayan Kavcu, “Hozan Mizgîn deyince akla ilk gelen şey, birçoğumuzun hafızasında yer edinmiş, o naif, kırılgan, tiz perdeden duyduğumuz sesin, zamanın direniş şarkılarına güçlü bir şekilde hayat vermesidir herhalde. O narin sesten beklenmeyecek büyük bir etki yaratmıştır kendi döneminde” diye belirtti.
‘MİRASI GÜÇ VERİYOR’
Mizgîn’in Kürt müziğinde bir gelenek yarattığına dikkati çeken Kavcu, “Kimisi dünyaca kabul gören büyük eserler bırakır, kimisi de Hozan Mizgîn gibi bir gelenek yaratır ve bırakır. Sadece müzisyen kadınlara değil, bütün Kürt kadına nasıl güçlü olunacağını ve büyük bir mücadele arzusunu miras bıraktı. Çocukluğumuzda duyduğumuz o ses, bugün birçoğumuzun hayat içerisinde aktif rol almasına, müzik ve daha birçok şey yapabiliyor olmasına sebep olanlardan ve tabii ki borçlu olduklarımızdandır Hozan Migzîn. Bize kalan bu direngenlik, hayatın her alanında bir sonraki hedefe daha sağlam ilerleme gücü veriyor. Anısına saygıyla…” ifadelerini kullandı.
MA / Eylem Akdağ
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu