Kurdistan

Hıristiyan kadın Zaxo’da belediye başkanı oldu

Mardin Hikmet isimli Hristiyan vatandaş, Duhok’un Zaxo ilçesine bağlı İbrahim Halil Beldesi’nin belediye başkanı oldu.

1989 doğumlu olan Keldani Hristiyanlardan Mardin Hikmet, Zaxo sınırları içerisinde belediye başkanlığı koltuğuna oturan ilk kadın olma özelliğiyle de ön plana çıkıyor.

İbrahim Halil Belde Belediyesi Başkanı olarak göreve başlayan Hikmet K24’e yaptığı açıklamada, “Ben Hristiyanım, Peş Xabur köyündenim. Duhok Üniversitesi’nde çevre mühendisliği bölümünü okudum. Mezun olduktan sonra Sorya köyü ile İbrahim Halil beldesinde göreve başladım” dedi.

7 yıl boyunca trafik müdürlüğünde mühendislik sorumlusu olarak çalıştığını belirten Hikmet, halkın sorunlarına karşı duyarlı olacağını söyledi.

Birlikte yaşamın örnek kentlerinden biri olan Zaxo ’da, Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından gerçekleştirilen atamalarda bileşenler arasında hiçbir ayrım yapılmıyor.

K24’e konuşan Zaxo Kaymakamı Botan Muhsin, “Biz hükümet olarak hiçbir ayrım yapmıyoruz. Mesela Rizgari Belediye Başkanı hem kadın hem de Hristiyan, Zaxo Elektrik İdaresi Müdürü bir Ermeni, aynı kurumda başka bir Ermeni yönetici daha var. Bêrsiv beldesinin belediye başkanı da bir Hristiyan” ifadelerini kullandı.

Müslüman, Hristiyan ve Ezdi dinlerine mensup toplulukların bir arada yaşadığı Zaxo ’da Kürtlerle birlikte Keldani, Süryani, Asuri ve Ermeniler bir arada yaşıyor. Kentte tüm bileşenlerin hakları gözetiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu