Gündem

HDP’li Çelik’i tecavüzle suçlayan D.K: İki kadın vekil olayın üstünü örtmeye çalıştı

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in tecavüz ettiği iddia edilen kadın, Meclis’te kurulan komisyona olayın ayrıntılarını anlattı. D.K., HDP’li iki kadın vekilin ‘olayın üstünü örtmeye çalıştığını’ iddia etti.

Tecavüz iddiası ortaya çıktıktan sonra HDP’den ihraç edilen edilen Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’te bir komisyon kuruldu. Komisyonda AK Parti’den Belgin Uygur, Ali Özkaya, İbrahim Halil Fırat, CHP’den Ali Mahir Başarır ile HDP’den Züleyha Gülün yer alıyor.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında tecavüz mağduru D.K.’nın komisyonda verdiği ifadeleri köşesine taşıdı. Selvi’ye göre, Çelik’in tecavüz ettiği öne sürülen D.K. şunları söyledi:

‘Amca kızı gel bize gidelim’

HDP milletvekili Tuma Çelik seçimde birlikte çalışmayı teklif etti. Çocuklarım olduğunu ve aile içi sorunlarım bulunduğunu söyleyip kabul etmedim. Ama Tuma Çelik, ‘Amca kızı, gel bize gidelim, hem kahve içer hem de sorunlarımızı konuşuruz’ dedi.

Beni Süryani Federasyonları Başkanı E.T.’nin Mardin Midyat’taki evine götürdü. Evde kahve içtikten sonra bana tecavüz etti. O gün özel günümdü. Salondaki kanepenin üzeri kan lekesi oldu.

‘Ben vekilim dokunulmazlığım var’

Çelik’e ‘Seni partiye şikâyet edeceğim’ diye bağırdım. Bana, ‘Ben vekilim, dokunulmazlığım var. Olmadı siyasi hayatım biter, giderim Avrupa’da yaşarım. Eğer duyulursa yöre halkı benim için ‘Erkektir, bir zamparalık yaptı’ derler. Ama sen, eşin ve çocukların insan içine çıkamaz’ dedi.

Süryani Federasyonları Başkanı beni tehdit etti

Selvi, yazısına şöyle devam etti:

“D.K. olayı intikal ettirdiği Süryani Federasyonları Başkanı E.T.’nin de olayın duyulmaması için kendisini tehdit ettiğini söylemiş. Bu olay nedeniyle eşinden boşandığını anlatıp ‘O günden beri nefes alamıyorum’ diye konuşmuş.

‘İki kadın milletvekili bana ‘olayı kapat’ diyerek vazgeçirmek istedi’

Üç çocuk annesi olduğunu ve bu olaydan dolayı çok sarsıldığını anlatan D.K., olay üzerine HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’dan yardım istediğini ancak onların “Olayı kapat” diyerek vazgeçirmek istediklerini söyledi. Tecavüz mağduru D.K., HDP milletvekillerinin kendisiyle alay ettiğini ve “Sana doktor göndereceğiz” dediklerini ifade etti.

‘Pervin Buldan, sözlerinin arkasında duruyor’

D.K. olayı üzerine konuştuğum HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise olayın başta kendilerine farklı aksettiğini belirterek, “Kadının beyanı esastır. Bu işin peşini bırakmayacağız” demişti. Buldan, sözlerinin arkasında duruyor.

‘Bir anne olarak söylediklerini doğru kabul etmek zorundayız’

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’a konuşan Komisyonun CHP’li üyesi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bunun Meclis tarihinde bir ilk olduğunu söyledi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Bir kadın, bir anne olarak söylediklerini tabii ki doğru kabul etmek zorundayız. Bir anne olarak doğru söylüyordur. Kim kendisini böyle bir şeyle ortaya atabilir ki? Biz, hem Meclis hem de CHP olarak mağdur olan tüm kadınların yanındayız. Bunu kendisine de söyledik. Meclis olarak haklarını koruyacağımızı söyledik. Komisyonumuzun HDP’li üyesi de ‘Böyle bir konuda dokunulmazlık olamaz, kaldırılmalı’ dedi.”

basnews

Daha Fazla Göster

6 yorum

 1. Oncelikle bu kadin bu adamin milletvekili olmadan evel neden §ikayet etmedi?
  Sadece Diyarbakirda aile nùfus kùtùklerine 3000 tane yanli§ yazilim var.
  Bu bilinen ve mahkemelik olan sayi.
  Babasina karde§ annesine baci yada karde§ olanlar sayica çok olan.
  Nedenmi?
  Somùrgeci devlet Kùrdistana 1950 yillarda ançak hakim olabildi.
  Bu hakimyet seranser Kùrdistanda deyil.
  TC somùrgeci devleti 1984 yilina kadar Botana girmi§ deyildi.
  O bolgede asla isim soy isim ve nùfus kùtùgù olmadi.
  Zorunlu askerlik için yazilmayan yada çok farkli yazilanlari yazmiyorum.
  Fuat sana gelince.
  Bana aile tanimi ve Aile akran halka tarihini yaz ben sana çok ama çok farkli bilgiler vereyim.
  Kerxane çali§tiran,yeniceri enfal veledleri ve osmanli harem sistemi ilà biz Kùrdlere namusculuk oynama.
  Tirk basinin Kùrd dù§manligini unutma.
  Tirk sinemasi ve sozde Tirk sanat dùnyasindaki olanlari unutup ahlakciligi biz Kùrdlere satma.
  Bir dine inaniyorsan bana bir peygamberin ailesini sor sana anlatayim.
  HDP,li milletvekili ramazanda bira içti diye linç edildi.
  Meyhane açik,bira satmak ve içmek serbest ama HDP,li olunca yasak ve ayip.
  Kerxanada cali§anmi ahlaksiz? yoksa kerxaneye gidenmi ahlaksiz? yada Kerxane çali§tiran pezevek devletmi ahlaksiz?
  Kadinçok namuslu idise neden ayni gùn polise gitmedi?
  HDP hep izlemede ve hedefte pezevek ve rotgenci devlete kadinin namusu §imdi gerekli galiba.
  Vermediyse ayni gùnpolise gitmeliydi.
  Sanat ve siyaset dùnyasinda namuslu ve namusuz failarai çok olur ama parayi veren dùdùgù çalar namusa hurriyet alabildigine sinirsiz.
  Birakin bu namuslu ve namusuz lakirdilarini.
  Ermeni katilami oncesi toplama kamp §ehirlerindeki melezleri hangi tanima koyabilim?
  Babasi I§iD,li ve Ha§di §abi olan sunni ve Alivi islamci cihadcilara ne diyelim?
  Ozgùrili§iden dogan dini nikahi olmayanlara ne diyelim?
  Yeniceri Alivi ocaklari enfali Balkan ve kafkas dev§irmelerine ne diyelim?
  Birakin Kùrdi suçlamayi.
  Osmanlinin ordusu yeniceri begta§i Alivi islam ocaklariydi.
  Kimin babasi namusuz?
  Kim Piç?
  Haydi ahlak terzisini alin ve tartin bakalim.

 2. Fuat denen yorumcuya,her toplumda sapik insanlar var.Ayrica sen kürt deyilsin.Senin kürt düsmani bir sapik oldugundan hic süphem yoktur.Sen kürtlere deyil kendi Ailene bak.

  1. ahmet denen zat, gocunmana gerek yok diyecegim ama yaran var sanirim.Bu konu ile ilgili onlarca arastirma var, ozellikle kadin dernekleri tarafindan yapilan bircok arastirmada rapor edilen yuzlerce vaka var.Genel anlamda tr de oldukca yaygin olan vakalarin cogu maalesef Kurt illerinde vuku bulmus. Milliyetcilik histerisine kapilip ziplayacagina bu meselelerin cozumu konusunda rol ustlen. Durust olan herkes gerekirse tecavuzcunun kafasini koparma da dahil rol ustlenmeli . Bence bu adi vekil de gebertilmeli.

 3. Tecavuzun Turklukle Kurtlukle bir ilgisi yok, insanlikla, kendini terbiye etmeyle ilgisi var. Kurtlerde aile içi tecavuzun, ensest iliskilerin haddi hesabi yok, Kapali toplumlarda bu tur olaylar çoktur, açik toplumlarda ise olay farkli sekilde cereyan eder. Mesele kadin haklari konusunda dunyada en çok kiyamet koparan bir siyasi partinin (HDP) milletvekilinin bu turden bir alçakligi yapmasi. En onemlisi partinin genel anlamda bu olayi kapatma yada geçistirme egiliminde olmasi. Bu affedilir bir sey degil. Demek ki siyaseten soylenenlerin bir anlami yok, onemli olan pratik olarak kisinin nasil yasadigidir. Siz istediginiz kadar demokrasiden, esitlikten, haktan hukuktan bahsedin pratik olarak bunu kendi davranislariniza, kendi partinize, kendi militan yapiniza yedirmemisseniz AKP den zerre farkiniz yoktur. Cunku onlara bakilirsa dunyanin en demokrat, en temiz partisi kendi partileri fakat pratikte bunun tam tersi oldugunu ahirdaki esek bile bilir.

  1. Ensesti turkler icat etti. Anadoluda bir kultur oldu osmanliyla beraber. Yöneticiler o yuzden ” Turku saraya yaklaştırmadı asla” Avrupalı karıları, Balkanlı ve Trakyalı askerler edindiler.

 4. insan inanmak istemiyor
  böylesine alcaklik olamaz
  bunlar temsilcimiz olacak
  gerci
  müslüman- türk
  nr beklersin
  buda türklesmis türk
  hayvan diyecem
  hayvana hakeret
  türklesmis türk
  geleim selvi alcagina
  sen önce tsk tecavüzleri isle
  be alcak türk

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı