Video

HDP Genel Merkezi’nin önündeki provokasyon girişimi ile ne amaçlanıyor? – Ömer Faruk Gergerlioğlu

HDP Genel Merkezi’nin önünde polis tarafından bir provokasyon girişimi yaşandı. HDP’li vekil Ayşe Acar Başaran, bir polis tarafından tehdit edildi. Peki, ne oldu, olaylar nasıl başladı, ne yapılmak isteniyor? HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dicle Baştürk’e anlattı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sabah saat 10.00 civarında bir grup siyah çelenkle geldi. Slogan atmaya başladılar. Diyarbakır il binamızda olduğu gibi bir siyah çelenk bırakma ve oturma eylemi başlatma gibi bir amaç gözlemleniyordu. Bunun üzerine sıkı bir direniş gösterdik. Ancak polisin tepkisi sertti. Normalde çelengi koyarsın gidersin ama polis bu kez böyle yapmadı, o çelengi korumaya aldı. Arkadaşlarımız da bunun üzerinden tartışmaya başladı, böyle bir taciz yapamazsınız dedi. Bunun üzerine Ankara Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde çalışan Murat Güler ismindeki bir başkomiser ağır hakaretlerde bulunmaya başladı. Seni çivilerim ha diyerek bir ölüm, işkence tehdidinde bulundu. Bu kabul edilemez bir durumdu. Devletin bir görevlisi, milyonların vekiline, dokunulmazlığı olan bir milletvekiline ölüm tehdidinde bulunuyor. Bunun üzerine biz de partimizi savunmaya başladık. Bu ağır saldırıya karşı beklemeye başladık. Vekillerimizin, danışman arkadaşlarımızın direkt gözüne biber gazı sıkıldı. Partimize gelmek isteyen insanların önünü kestiler. Bu tamamen siyaset yapma hakkımızı gasp eden bir durum. Bizim kararlılığımızı görünce geri adım atmak zorunda kaldılar. Siyah çelenk kaldırıldı. Polis arabaları da çekildi.

Tamamen taraflı bir anlayışla bir parti baskı altında tutulup kriminalize edilmeye çalışılıyor. Gezi davasındaki kararlar, HDP’ye kapatma davası, Kobane kumpas davası, gözaltı ve hukuksuz tutuklamaların ülkenin dört bir yanına yayılmaya çalışılması, KHK meselesinin, Kürt meselesinin çözülmek istenmemesi, toplumun marjinaleştirilmesi ve kutuplaştırılması ile umutlarımızın suya düştüğünü gördük. Maalesef ki iktidar çok daha karanlık bir istikbal hazırlığı içinde. Çok daha gergin ve kaos oluşturacak bir sürece girmeye düşünüyor önümüzdeki bir yıllık seçim sürecinde. Buradan beslenmeyi düşünüyor. En başta da çok kolay oy getirebilecek, Kürt meselesi üzerinden bir rant elde etmeye çalışıyor.”

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu