Gündem

HDP Genel Merkezi önünde çadır kurmak isteyen Mehmet Laçin’e tepki: “Katil defol”

İzmir’de 17 Haziran’da HDP il binasında Onur Gencer tarafından öldürülen Deniz Poyraz’ın öldürülmesi sırasında gözcülük yaptığı iddia edilen Mehmet Laçin adlı kişi HDP Genel Merkezi önüne geldi. Burada çadır kurarak beklemek isteyen Laçin’e HDP’liler tepki gösterdi.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; Deniz Poyraz’ın ölümünden sorumlu olduklarını belirttikleri Mehmet Laçin’in provokasyon amacıyla parti önüne geldiğini belirten HDP’liler, “Katil defol”, “Deniz Poyraz Ölümsüzdür” sloganları attı.

Bu sırada polis ile partililer arasında tartışma yaşandı. Polis, HDP’li milletvekillerini iterek parti önünden uzaklaştırmaya çalıştı.

HDP’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle dendi: “İzmir İl Binamız önünde provokatör olarak bulundurulan ve Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesinde gözcülük yaptığı iddia edilen şahıs Genel Merkezimiz önüne yüzlerce polis eşliğinde bu sabah getirilmiştir. AKP-MHP iktidarının kolluk güçleriyle birlikte sahnelenmek istediği bu oyuna yöneticilerimiz ve milletvekillerimizin de yer aldığı partililerimiz ‘Katil defol’, ‘Deniz Poyraz ölümsüzdür’, ‘AKP halka hesap verecek’ sloganlarıyla cevap vermiştir.”

“Bir AKP senaryosuyla karşı karşıyayız

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Mehmet Laçin’in HDP önüne provakasyon amacıyla getirildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bugün HDP genel merkezi önünde bir AKP senaryosuyla karşı karşıyayız. Partimizi kriminalize etme, önünü kapatılması vesilesiyle siyaset yapılmasının engellenmesi üzerine bir provakasyonla karşı karşıyayız. İzmir il binamız önünde Deniz Poyraz’ın katliamı sonrasında meseleye gözcülük yaptığını itiraf eden bir meczubu buraya getirip burada şov yaptırmaya çalışıyorlar. Biz HDP’liler olarak buradayız. Buna izin vermeyeceğimizi de burada bir kez daha ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu provakasyonlardan bizzat hükümetin kendisi, Süleyman Soylu’nun kendisi sorumludur. Bu provakasyonlar, partimizi bırakalım siyaset dışına itmeyi, daha da güçlendirecek. Bu provakasyonları yapanlar mutlaka kaybedecekler.”

İzmir’den Ankara’ya geldi

İzmir’de üç yıldır kızının dağa kaçırıldığı iddiasıyla eylem yapan Mehmet Laçin, Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmişti. HDP önünde çadır kurmak isteten Laçin, HDP’lilerin tepki göstermesinin ardından polis tarafından taksiye bindirilerek alandan uzaklaştırıldı. HDP’lilerin genel merkez önündeki bekleyişi ise devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Aynı kategoride
Kapalı
Başa dön tuşu