Video

‘Hatay’ın Türkleştirilme tarihinden ders alınmalı’

Türk devletinin Hatay’ı işgalinden sonra adım adım hayata geçirdiği Türkleştirme politikalarını değerlendiren Demokratik Suriye Meclisi Başkanlık Komitesi üyesi Mirî El Şibili, tarihten ders alınmasını gerektiğini ifade etti.

İşgalci Türk devleti ve çeteleri işgal ettiği Suriye bölgelerinde Türk lirasının kullanımını zorunlu kılıyor. Türk devleti tarihte yağmalama politikasıyla Hatay’da adım adım gerçekleştirdiklerini Suriye topraklarında da gerçekleştirmeye çalışıyor. Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Başkanlık Komitesi üyesi Mirî El Şibili, Türk devletinin işgal ettiği bölgelerde Türk lirasının kullanımını ve Hatay’ın durumunu değerlendirerek tarihten ders alınması gerektiğini belirtti.

‘TARİHTEN DESR ALINMALI’

Türk devletinin işgal ettiği bölgelerde Türk lirasının kullanımının ekonomik krizin etkilerini azaltmak bahanesiyle zorunlu kılındığını belirten Şibili, “Tarihten ders almalıyız. Kilikya bölgesi daha önce Arap topraklarıydı. Türk devleti bu toprakları işgal etti” dedi.

Türk devletinin Fransa’nın işbirliğiyle Hatay’ı işgal ettiğini hatırlatan Şibili, “Suriye’nin jeopolitik yapısından kaynaklı Hatay topraklarını talan ettiler. Tarsus ve Hatay topraklarının jeopolitik yapısını incelediğimizde ne kadar kültürel ve tarihi yerler olduklarını göreceğiz” dedi.

‘YAĞMALAMA POLİTKASIYLA İŞGAL EDİYOR’

Türk devletinin Suriye topraklarını işgal etmesinin sebebinin yakın tarihte yağmaladığı Hatay topraklarında olduğu gibi yine yağmalama politikası olduğuna dikkat çeken Şibili, Hatay’ın fanila, altın ve gümüş bakımından zengin kaynaklara sahip olmasından kaynaklı işgalcilerin hedefi olduğunu belirtti. Hatay’ın işgal edilmesinden sonra Türk devletinin demografik yapısını değiştirdiğini dile getiren Şibili, “Hatay’ın demografik yapısı değiştirildikten sonra bu kez ekonomisine el attı. Alış verişlerde Türk lirasının kullanımını zorunlu kılmaya başladı. Böylece ekonomik projelerle Türk devletine bağımlı hale geldi” dedi.

‘TÜRKLEŞTİRME İÇİN PARA BİRİMİNİ KULLANIYOR’

Türk devletinin işgali altında bulunan bölgelerdeki Türkleştirme politikalarına da değinen Şibili şunları kaydetti: “Êfrin ve işgal edilen diğer bölgelerde Türk lirasının zorunlu kullanımı Türkleştirme politikasının bir parçasıdır. Ulusal para birimi insanın kimliğidir. Türk parasını kullanmaya başladığında bu Türk kimliğini kabul ettiğin anlamına geliyor. Bu hiçbir açıdan kabul edilemez. Kuzey Suriye’deki bu uygulamalar Türk devletinin topraklarına dahil etme projesinin bir devamıdır. Türk devleti sadece Suriye’de katliam yapmıyor, Suriye sınırlarını da aşıp Libya’ya uzanıyor. Bütün bu çabalar Türkleştirme politikası içindir.”

‘ÇIKARLARI İÇİN SESSİZ KALIYORLAR’

Şibili, Türk devletinin politikaları karşısında uluslararası örgütlerin sessiz kalışlarını çıkarları doğrultusunda hareket etmelerine bağlayarak, “Dünya düzenini global kaos düzeni olarak tanımlayabiliriz. Çünkü Türk devleti tüm sınırları aşarak Libya’ya ulaştı, Kıbrısı işgal ediyor. Kuzey Kürdistan’a, Maxmur Kampı’na saldırıyor, Irak’ın sınırlarını ihlal ediyor. Ancak tüm dünya bunun karşısında sessiz kalıyor. Çünkü çıkarları işbirlikçi Türk devleti tarafından karşılanıyor” dedi.

‘SURİYE’Yİ PARÇALAYAN PROJELERE DESTEK VERMEYECEĞİZ’

Yaşanan tüm zorlu sürece rağmen Suriye parasını kullanmaya devam ettiklerine dikkat çeken Şibili, “Suriye parası değer kaybetmesine rağmen Demokratik Özerk Yönetim yabancı para kullanmıyor. Çünkü biz Suriye’yi parçalayan projelere destek vermeyeceğiz. Bizim projemiz halkların kardeşliği projesidir” diye belirtti.

Kürt ulusal birliğine de vurgu yapan Şibili şunları kaydetti: “Düşmanlarımızla mücadelede Kürt ulusal birliği bu süreçte çok önemli. Halk mücadele etmezse Hatay’da olduğu gibi Bab, Êfrin ve Ezaz da bölgemizden koparılacak.”

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı