Video

Foza Yûsif: Lavrov’un açıklamaları, Türk devletine onay verdiği anlamına geliyor

4’üncü Genç Kadınlar Birliği Kongresi’nde konuşan PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Foza Yusîf, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Suriye’ye ilişkin açıklamasına dikkat çekerek, “Lavrov’un açıklamaları Türk devletinin Suriye’nin demografik yapıyı değiştirme politikalarına onay verdiği anlamına geliyor” dedi.

PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Foza Yusîf, Qamişlo kantonunun Rimêlan kentinde düzenlenen 4. Genç Kadınlar Birliği Kongresi’nde konuştu.

 ‘İŞGALE KARŞI ETKİLİ KARARLAR ALMALIYIZ’

Hassas bir süreçten geçildiğini belirten Foza Yûsif, “Bu nedenle önümüzdeki süreç için işgale ve toplumumuza yönelik planlara karşı değerlendirmelerimiz ve kararlarımız etkili olmalıdır. Türk devleti, bütün işbirlikçileri ile birlikte bölgelerimizi hala tehdit ediyor. Son açıklamalara göre, bir kez daha sivil halkımıza saldırmaya çalışıyorlar. Yalnızca Kürt halkına karşı değil, tüm bölge halkı hedef alınıyor. Türk devleti toplumun ve dünyanın güvenliği için tehdit oluşturmaktadır” dedi.

 ‘SURİYE’YE KARŞI YENİ KATLİAM VE İŞGAL PLANLARI VAR’

Türk devletinin işgal saldırılarına ve Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî senaryosunu tekrarlama çabalarına ilişkin konuşan Foza Yusîf, “Türk devleti Kürt, Süryani ve Ermenilerin varlığını, göç ve katliamlarla yok etmeye çalışıyor. Suriye’ye karşı yeni katliam ve işgal planları var. İşgali ret eden güçler bu planlara karşı direnmeli ve Kuzey ve Doğu Suriye halkını korumalıdır” ifadelerini kullandı.

 ‘LAVROV’UN AÇIKLAMALARI, RUSYA’NIN  TÜRK DEVLETİNİN  POLİTİKALARINI KABUL ETTİĞİ ANLAMINA GELİYOR’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Suriye’ye ilişkin açıklamalarını değerlendiren Foza Yusîf, “Lavrov’un açıklamalarından Rusya’nın, Türk devletinin Suriye’deki halkımıza yönelik saldırılarını onayladığı ve Suriye toprak bütünlüğünün parçalanmasını, Türk çetelerinin bölgede demografik yapıyı değiştirme planlarını desteklediği anlaşılıyor.  Açıklamalar, Rusya’nın bu politikaları kabul ettiği anlamına geliyor. Uluslararası toplum, Türk devletinin suçlarına ve toplumlara yönelik saldırılarına alet olmamalıdır” şeklinde konuştu.

 ‘GENÇLER SALDIRILARA KARŞI TÜM ALANLARDA ÖRGÜTLÜLÜKLERİNİ GENİŞLETMELİ’

Türk devletinin yalnızca askeri anlamda halklara saldırmadığını, toplumu içerden yok etmek için özellikle genç ve kadınlara karşı özel savaş yöntemleri kullandığını vurgulayan Foza Yusîf, “Gençler, bu saldırılara karşı doğru kararlar almalıdır. Genç kadınlar mücadeleyi büyütmelidir. Kürdistan dışındaki gençleri topraklarına geri dönmeye ve düşmanın plan ve projelerini boşa çıkarmaya çağırıyoruz. Gençler birlik olmalı ve kazanımlarını korumalıdır. Genç kadınlar tüm alanlarda örgütlülüklerini genişletmelidir” dedi.

Kongre devam ediyor.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu