Kurdistan

Feleknas Uca: Saldırılarla Şengal’in boşaltılması amaçlanıyor

Şengal katliamını tüm dünya kadınlarının iradesine yönelik saldırı olarak nitelendiren Feleknas Uca, devam eden saldırıların Êzidîleri Şengal’den çıkarmayı hedeflediğini söyledi.
 

Şengal katliamının üzerinden 6 yıl geçti. Türk devletinin o günden bu yana Şengal’e yönelik sistematik saldırıları devam ediyor. DAİŞ’in Şengal’de yenilmesini hazmedemeyen Türk devleti, Êzidîlere yönelik 74’üncü fermana imza attı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca , Şengal’in boşaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

‘ÊZİDÎ KADINLAR ŞAHSINDA TÜM KADINLAR HEDEF ALINDI’

Şengal katliamını kara gün olarak niteleyen Feleknas, “Şengal katliamında sadece kadınlar hedef alınmadı. Amaçları Êzidî inancını ortadan kaldırmaktı. 74’üncü fermanın amacı Şengal’i Êzidîlerden almak Şengal’i boşaltmaktı. Bu ilk değildi. Tarihten bu yana bu deneniyordu” dedi.

Şengal’de Êzidî kadınlar şahsında tüm kadınların iradesinin kırılmak istendiğini vurgulayan Feleknas, şöyle devam etti: “Dünyanın gözü önünde 7 bin Êzidî kadın DAİŞ tarafından kaçırıldı. Dünyanın gözü önünde pazarlarda bu kadınlar satıldı. Sadece Musul’da değil dünyanın birçok yerinde bu kadınlar pazarlık konusu edildi. Olayın en trajik boyutu ise halen 3 bin Êzidî kadının akıbetinin bilinmiyor olmasıdır. Onlarca Êzidî toplu mezarı bulundu. Bütün bu saldırılar Êzidîler şahsında tüm Ortadoğu halklarına yapıldı.”

‘KATLİAMI UNUTURSAK KADIN MÜCADELESİNİ UNUTURUZ’

Êzidî kadınların saldırıya uğramaya devam ettiğine işaret eden Feleknas, “Dili, kültürü ve toprağı savunan kadındır. İşgalciler kadını yok ederse toprak elde edebileceğini, tarihi yok edeceğini, dili ve kültürü asimile edebileceğini zannediyor. Efrîn’de de önce kadınlar hedef alındı. Kürdistan’ın her yerinde kadınlar bunların hedefi oluyor. Kuzey Kürdistan’da kadınların öncülük ettiği her şey saldırıların hedefi oluyor. Kadın mücadelesi ne kadar yükselirse Türk devleti de saldırılarının boyutunu o derece arttırıyor. Kadının mücadelesinden korkuyorlar. Kadınların sesini kesmek istiyorlar. DAİŞ’in kadınlara yönelik izlediği politikaları benimsiyorlar. Şengal’de kadınlara yapılan katliamı unutursak kadın mücadelesini unuturuz” ifadelerini kullandı.

‘KATLİAMA KARŞI BÜYÜK DİRENİŞ SERGİLENDİ’

Katliamın yaşanmasından önce Şengal’de 600 bin insanın yaşadığını hatırlatan Feleknas, “Fermanın ardından 450 bin Êzidî göç etmek zorunda kaldı. 33 bin Êzidî göçmen Kuzey Kürdistan’daki kamplara yerleşti. Şengal Dağı’nda 150 bin Êzidî kaldı. Binlerce Êzidî susuzluk ve açlıktan dolayı yaşamını yitirdi. Onlarca Êzidî kadın DAİŞ’in eline geçmemek için kendini Şengal Dağı’ndan attı. Katliama karşı da büyük bir direniş sergilendi. 12 özgürlük savaşçısı Derwêşê Evdî’nin savaşçıları gibi kahramanlıklar ortaya koydu. Binlerce Êzidî bu şekilde kurtarıldı” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜRK DEVLETİNİN DEVAM EDEN SALDIRILARI ŞENGAL’İ TEHDİT EDİYOR’

Türk devletinin Şengal’e yönelik komplo ve saldırılarını değerlendiren Feleknas, “Türk devleti Şengal için tehdit olmaya devam ediyor. Şengal’in yaraları halen iyileşmemişken saldırılar devam ediyor. Katliamın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen çadırlarda yaşamaya devam eden Êzidîler var. Şengal’de büyük bir travma yaşanıyor. Böyle bir süreçte Türk devleti de saldırılarına ara vermeden devam ediyor. Türk devleti Şengal’i boşaltmak istiyor” diye belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu