Video

​​​​​​​‘Evlerimize yabancıları yerleştirmelerine izin vermeyeceğiz’

Serêkaniyê bölgesindeki göçmenler, Türk devletinin işgal altındaki bölgelere sömürge evleri inşa projesine tepki göstererek, uluslararası topluma bu projeyi durdurması ve göçmenlere güvenli geri dönüş imkanları sağlaması için çağrıda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı, işgal altındaki Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına (Efrîn, Ezaz, Bab, Cerablus, Girê Spî ve Serêkaniyê) bir milyon Suriyeli mülteciyi yerleştirme projesini açıkladı.

Bölgede yaşayan yurttaşlar, bu projeyi reddederek, sömürge yapılarının inşasının bölgenin demografisini değiştirmeyi amaçladığını belirtti.

Serêkaniyê Göçmenleri Komitesi, 44 hukuk örgütü, gazeteci ve uluslararası toplum temsilcileri geçtiğimiz günlerde, BM ve ABD temsilciliklerine bu projenin tehlikelerini anlatan dilekçeleri gönderdi.

‘YABANCILARI EVLERİMİZE YERLEŞTİREMEZLER’

Serêkaniyê’den zorla göç ettirilen ve şu an Waşûkanî kampında yaşayan 30 yaşındaki Kewser Îsa, ajansımıza konuşarak, kendi topraklarına başkalarının yerleştirilmesini kabul etmediklerini söyledi.

Toprakların asıl sahiplerinin kendileri ve çocukları olduğunu söyleyen Kewser Îsa, “Bizim topraklarımızda ve evlerimizde yaşama hakları yok. Yabancıları evlerimize yerleştirmek için bizi zorla göç ettirdiler” vurgusunda bulundu.

İnsani yardım kuruluşlarının ve uluslararası örgütlerin kamplarda zor şartlarda yaşadıklarına tanıklık ettiğini dile getiren Kewser Îsa, “Bu zor şartları görmelerine rağmen sessiz kalıyorlar. Çocuklarımızın ve bizlerin kötü durumda yaşam savaşı vermemize rağmen sadece izliyorlar” şeklinde tepki gösterdi.

Evlerinden göç ettirilen 600 binden fazla göçmenin olduğunu söyleyen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Göçmen İşleri Ofisi Eş Başkanı Şêxmûs Ehmed, Türk devletinin boşaltılan bölgelerde yerleşim yeri inşa ederek mültecileri yerleştirme planları yaptığını ifade etti.

‘ONURUMUZDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Türk devletinin yerleşim yerleri inşa ederek Serêkaniyê bölgesinin demografisini değiştirmek için çabaladığını belirten Sûriya Mihemed de bölgenin asıl sahiplerinin kendileri olduğunu söyleyerek, “Başkalarının topraklarımıza yerleştirilmesini reddediyoruz. Üzerinde mücadele ettiğimiz ve uğruna büyük bedeller ödediğimiz topraklarda onurumuzdan asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

Başta BM olmak üzere uluslararası toplumun Kuzey ve Doğu Suriye’de insanlığa karşı işlenen suçlara sessiz kalmasına isyan eden Sûriya Mihemed, “İşgal altındaki bölgelerde dünyanın ve BM’nin gözü önünde suçlar işleniyor. Kimse yaşatılan bu trajediye karşı net tavır sergilemiyor” diye konuştu.

‘KÜRDİSTAN TARİHİ KATLEDİLMEK İSTENİYOR’

Xidir Xabûr adlı Êzidî göçmen de, sömürge yapılarının inşa edilmesindeki amaçlardan birinin de Kürdistan tarihini katletmek ve Serêkaniyê topraklarında yaşayan halkların kültürlerini yok etmek olduğuna dikkat çekti.

Türk devletinin yapmak istediği projesini kınadığını belirten Xidir Xabûr, Serêkaniyê topraklarının kendilerine ait olduğunu ve ne çetelere ne de Türk devletine izin vermeyeceklerini söyledi.

Göçmenler konuşmalarında, başta BM olmak üzere uluslararası toplum ve güçlerin yanı sıra ateşkesin garantörü olarak kendilerini sözde taraf gösterenlerin görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

ANHA

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu