Gündem

Erdoğan’ın “Kur artışı istihdamı artırır” sözlerinin ardından Dolar 13 TL’yi aştı, euro 15 TL oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, "Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar" dedi.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından dolar/TL kuru günlük yüzde 1 yükselişle 11,47’nin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

DolarTL kuru 13,4275 seviyesini görerek bir kez daha rekor kırdı. Euro/TL de 15,00’ı gördü. TL salı günü gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) son faiz indiriminin ardından dolar yönünü yukarı çevirdi. Türk Lirası yeni güne de kayıplarla başladı.

Dolar/TL , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili açıklamalarının ardından salı günü 13,4275’i görerek rekor tazeledi.

Aynı şekilde yükselen euro da 15 TL oldu.

ABD dolarının küresel bazda güç kazanması ve içeride gevşek para politikasına dair duruş, TL’nin güç kaybetmesine neden oluyor.

Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB’nin indirime devam edeceğinin sinyalini vermesi ve politik cepheden bu yönde mesajların devam etmesi TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

Doların yükselmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Erdoğan, “Kur ve faiz oyununu görüyoruz. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız” demişti.

Faiz indirimini memnuniyetle karşıladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz hafta Para Politikası Kurulu’nda (PPK) politika faizini 100 baz puan daha indirerek yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürmüştü.

Kararın ardından Dolar/TL kuru hafta boyu yükselişini sürdürdü.

Politika faizinin düşük tutulmasını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Erdoğan, “Kurun piyasadaki hareketlerini takipte özellikle kararlıyız. Kurdaki yükselişi bahane ederek hiçbir mantıklı izahı olmayan fahiş fiyat artışı yapanlara göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine bineceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun bir süredir enflasyon ile mücadelede düşük faiz politikasının güdülmesi gerektiğini savunuyor.

17 Kasım’da gerçekleştirdiği partisinin Meclis grup toplantısında da aynı konuya değinen Erdoğan, “Biz faize milletimizi kesinlikle ezdirmeyiz” görüşünü savunmuştu.

‘Türkiye ilk defa kendi ihtiyaçlarına uygun ekonomi politikası izleme fırsatı elde etti’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde de sosyal medya hesabından bir dizi paylaşım yaparak “Türkiye belki de tarihinde ilk defa kendi ihtiyaçlarına ve gerçeklerine uygun bir ekonomi politikası izleme fırsatı elde etmiştir.” ifadelerini kullandı. “İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren günlük hayata olumlu yansımalarını göreceğiz” dedi:

“Ülkemizde önceliğimiz olan istihdamı artırmanın yolunun yatırımdan, üretimden, ihracattan, büyümeden geçtiği konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz. İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren politikalarımızın günlük hayattaki olumlu yansımalarını görmeye başlayacağız.”

Davutoğlu: Sorumluyu uzaklarda aramayın, aynaya bakın, sebep sizsiniz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dolar/TL kurundaki artışla ilgili olarak hükümeti eleştirdi.

Davutoğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımda, “‘Faiz sebeptir, enflasyon neticedir’ diye bahane üretiyorsunuz. Sorumluyu uzaklarda aramayın, aynaya bakın: Sebep sizsiniz!” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu hükümeti erken seçime çağırdı.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu