Gündem

Erdoğan: Şartlarımız sağlanabilirse, Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, “Şartlarımız sağlanabilirse, Türkiye olarak Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz” dedi.

Kıbrıs’ta Lefkoşa’daki Hala Sultan Camii’nde kıldığı Kurban Bayramı namazı sonrası konuşan Erdoğan, “Şartlarımız sağlanabilirse, Türkiye olarak Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz” dedi.

Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nden talep edilen üç şartı şu şekilde sıraladı:

Diplomasi noktasında, diplomatik ilişkilerde bizim yanımızda yer alacak.

Lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik anlamda bunu Türkiye’ye devredecek.

Bir de mali ve idari noktada sıkıntılar olacak. Bu noktada gerekli desteği Türkiye’ye verecek.

Taliban ile görüşülecek

Bu şartların sağlanması durumunda Kabil Havaalanının işletimini almayı düşündüklerini söyleyen Erdoğan, son dönemde Afganistan’daki ilerleyişini sürdüren Taliban ile görüşüleceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Taliban ile de bazı görüşmeleri yaparak, nasılki ABD ile bazı görüşmeler yaptıysa, herhalde Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Türkiye, onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok” diye konuştu.

Türkiye, ağustos ayının sonunda tüm yabancı askeri güçlerin ülkeyi terk etmesinin ardından Kabil Havaalanı’nın güvenliğini ve işletmesini sağlamaya aday olduğunu duyurdu.

Taliban’ın ise Ankara’nın NATO güçlerinin Afganistan’dan asker çekmesinin ardından Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama ve işletme teklifini reddettiği ifade edildi.

Erdoğan, daha önce Ankara ve Washington’un, havaalanının Türk askeri güçleri tarafından korunmasının “yöntemi” üzerinde hem fikir olduklarını belirtmişti.

ABD, 11 Eylül 2021’de son askerini Afganistan’dan çekmiş olacak. Halihazırda ülkede 500 askeri bulunan Türkiye ise henüz güçlerini çekmedi ve mevcut asker sayısı ile Afganistan’da asker bulunduran en büyük ülke konumunda bulunuyor.

Şiddet olayları sürüyor

Afganistan’da barış süreci belirsizliğini korurken, güvenlik güçleri ile Taliban arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Taliban, haziranın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi.

Özbekistan’a açılan en önemli ticaret güzergahı olan Hayratan Sınır Kapısı’nı iki yönden kuşatan Taliban, güneybatıda Gazne vilayetine yoğunlaştı.

Afganistan’da ilerleyişine devam eden Taliban, 8 Temmuz’da ülkenin İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz’da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır kapılarını ele geçirmişti. Taliban; Badahşan, Tahar, Gazne, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli saldırılarla baskısını artırdı.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu