Gündem

Erdoğan: PKK uzantılarını parlamentomuzda görmek istemiyoruz

Erdoğan: Bu teröristlerden oluşan parlamento, demokratik bir parlamento olamaz

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Ekonomide atılan adımların ve yapılan düzenlemelerin yasalaşacağını belirten Erdoğan, “Türkiye’de hangi dönemde her kim ülkenin makus talihini değiştirmek, milleti hak ettiği özgürlüklere ve refah düzeyine kavuşturmak için adım attıysa başına gelmeyen kalmamıştır” dedi.

Erdoğan, bu sözlerin ardından eski başbakan ve siyasi parti liderlerinden Adnan Menderes’in idam edildiğini hatırlattı; Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan’ın ve Süleyman Demirel’in darbelerle “önünün kesildiğini;” Turgut Özal’ın da “beklenmedik şekilde öldüğünü” belirtti ve “Kendi yaşadıklarımızı biz unutursak diğer insanlar haydi haydi unutur” dedi.

Quote Message: 2002’de iktidara geldikten sonra önümüze hangi engellerin çıktığı daha dün gibi gözümüzün önündedir. Biz teslim olmadıkça maruz kaldığımız saldırıların cephesi daha da genişledi. Türkiye 15 Temmuz darbe girişimini bertaraf ettikten sonra Batılı ülkelerin husumetiyle karşı karşıya kalmıştır.”

Erdoğan, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ifadelerini ima ederek “NATO müttefikimiz Amerika, doğrudan ekonomimizi mahvetme tehdidiyle siyasi ve ahlaki her türlü nezaketten uzak şekilde sergilemeyi tercih etmiştir. Kimi Avrupa ülkeleriyse aynı tavrı daha dolaylı, daha sofistike yöntemlerle ortaya koymuşlardır.” dedi.

“Temmuz’da enflasyon ve şartlara göre maaş zamlarını yeniden ele alacağız”

Erdoğan, son ekonomik gelişmelerle ilgili de konuştu:

Quote Message: Gelişmiş ülkeler bir anda beş katına, yedi katına çıkan enflasyon gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalmıştır. Ülkemizde de elbette enflasyon sorunu vardır. Üstelik döviz kuru dalgalanması gibi can yakıcı bir sorunla da boğuşmuştur. Döviz kurunda olduğu gibi enflasyonda da bir şişkinliğin bulunduğu açıkça ortadadır.

Quote Message: Milletimizin hiçbir kesimini enflasyon karşısında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Temmuz’da enflasyon ve şartlara göre maaş zamlarını yeniden ele alacağız. Ülkemizin ihracatını 500 milyar dolara çıkarma hedefini ilk açıkladığımızda birilerinin bunu nasıl istihzayla karşıladığını biliyoruz. Bu hedefin neredeyse yarısına ulaştık. Politik faizleriyle enflasyon arasındaki farkın 10 katı geçtiği ülkelerde kimse bu durumu sorgulamıyor, muhalefet partileri felaket tellallığı yapmıyor. Politika faiziyle enflasyon arasındaki ilişki demek ki sadece ülkemize mahsus bir durum. Bu yoldan asla dönmeyeceğiz, hedeflerimize doğru kararlılıkla yürümeyi sürdüreceğiz.”

Erdoğan, “Dün evladınız okutamadığı için kahrolan anne babaların Türkiyesinden, evladını doktorasına kadar dilediği seviyeye kadar okutabilen eğitim sistemine sahip Türkiye’ye nasıl geldiğimizi anlatacağız…Bugüne kadar her sorunu biz çözdük, bugünkü meseleleri de biz çözeriz, diyeceğiz. Her bir insanımıza ulaşıp hedeflerimize ulaşacak, desteğimizi alacağız. Bizim için başka çare yok.” dedi.

“Teröristlerden oluşan parlamento, demokratik bir parlamento olamaz”

Bir PKK üyesiyle fotoğrafı çıktığı için dokunulmazlık talebiyle hazırlanan Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM’ye gönderilen HDP milletvekili Semra Güzel’le ilgili de konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

Quote Message: Bu kadın parlamentoda. Biz tabii süratle bunu gönderdik, karma komisyonda da gereği yapılacaktır. Biz parlamentomuzda bu tür birilerini görmek istemiyoruz. Bu teröristlerden oluşan parlamento, demokratik bir parlamento olamaz. Bizim parlamentomuza demokrasiyi egemen kılmamız lazım.”

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu