Kurdistan

ENKS’li yetkili: PYNK ile anlaşmaya yakınız

Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilisi, Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile anlaşmaya yakın olduklarını belirtirken, PKK ise PYD’nin ENKS ile değil rejim ile yakınlaşmasını istiyor.  

ENKS ile PYD öncülüğündeki PYNK bünyesindeki siyasi partiler ile birlik görüşmeleri ABD’nin inisiyatifinde 3’üncü aşamasında devam ediyor.

Görüşmeler hakkında BasNews’e konuşan ENKS Yönetim Kurulu üyesi Kawe Ezîzî, görüşmelerin olumlu bir seyirde izlediğini, ancak PKK yönetiminin bu yakınlaşmadan rahatsızlık duyduğunu söyledi.

PKK Yönetim Komitesi üyesi Duran Kalkan bir açıklamasında, PYD’ye bağlı siyasi oluşumların ENKS’ye değil Suriye rejimine yakınlaşması gerektiğini söylemişti.

ENKS yetkilisi Kawe Ezîzî, Kürtlerin kendi arasında ilk önce birlik sağlaması daha sonra Hristiyan, Arap ve diğer bileşenler ile ittifak kurması gerektiğini belirterek, “Eğer Kürtler birliğini sağlamadan diğer halklar ile ittifaktan bahsederseniz o zaman başarılı olmazsınız” dedi.  

ENKS olarak PYNK ve TEV-DEM’e PKK’den uzaklaşmaları şartı sunduklarını dile getiren Kawe “Anlaşmaya varıldığında da PKK’nin buna karışmamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ENKS’li Kawe Ezîzî, PKK Rojava’da olduğu sürece Kürtlerin birlik kurmasının zor olduğunu belirterek, bu nedenle PKK’nin Rojava’dan çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu