Kurdistan

ENKS’li yetkili: PYD’nin Kürdistan Bölgesi karşıtı açıklamaları Kürt diyaloğuna zarar veriyor

ENKS Yönetim Kurulu üyesi Şelal Kido, PYD’nin Kürdistan Bölgesi karşıtı yaptığı medya savaşının Rojava’daki Kürt-Kürt diyaloğuna zarar verdiğini belirterek, “PYD Kürdistan’daki çelişkilerin bir parçası olmamalıdır” dedi.

PYD yönetiminin medya üzerinden Kürdistan Bölgesi ve ENKS karşıtı konuşmaları BasNews’e değerlendiren ENKS Yönetim Kurulu üyesi Şelal Kido “PYD’nin tüm açıklamaları ENKS’nin sözde ‘Kürtçe dili ile eğitim’ görülmesine karşıtlık üzerine, ama kimse bu sözlere inanmıyor. Biz Kürtçe eğitim istiyoruz, özellikle Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı yerlerde. ENKS kendi amaçlarına karşıt bir talep içerisinde nasıl olabilir?” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Suriye Kürtleri Demokratik Sol Parti Genel Sekreteri olan Şelal Kido “Bu tür anti-propagandalardaki amaç, ENKS’nin taleplerini Kürt halkının gözünde tersinden göstermek. Ancak halk, hiçbir zaman bu tür yalanlara inanmıyor” dedi.

“ENKS hiç bir zaman rejimin müfredatını istememiştir” diyen Kido,  “PYD’nin müfredatı ideolojik temelde, parti ve  bir kişiyi öne çıkarıyor. Baas rejimi de kendisini toplumun ve ülkesinin öncü partisi olarak tanımlıyor” şeklinde konuştu.

ENKS Yönetim Kurulu üyesi Şelal Kido, PYD’nin okullarda okuttuğu eğitim müfredatının zamanın geçtiğini belirterek, “Müferdatları çok ideolojik hatta askeri düzeyde” dedi.

“ENKS Rojava Kürdistanı’ndaki okullarda eğitimin ideolojik temelde yürtmesine karşı” diyen Kido,  “PYD’nin sistemini desteklemeyen her kes rejim taraftarıdır anlamına gelmez!” değerlendirmesinde bulundu.

ENKS Yönetim Kurulu üyesi Şelal Kido sözlerini şöyle sonlandırdı:  “Biz PYD’den Kürdistan Bölgesi ve meşru kurumlarına karşı yürüttüğü kirli propagandan vaz geçmesini istiyoruz. ENKS’ye karşı da medya üzerinden yürütülen antiüpropagandalara bir son versinler. Artık siyasetçileri topluma yanlış tanıtmaktan vazgeçin. PYD Kürdistan’daki çelişkilerin bir parçası olmamalıdır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu