Gündem

Emine Umer: Rusya, çözümde olumsuz rol oynamaya başladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları değerlendiren Emine Umer, “Rusya’nın krizin çözümünde olumlu bir rol oynamasını bekliyorduk. Fakat olumsuz bir rol almaya başladılar” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında ABD’nin Suriye’de Kürtlere özerk bir devlet kurmaya çalıştığını söyledi. Suriye Dışişleri Bakanı Welid Muellim de QSD’yi Suriye’yi parçalamakla suçladı.

Yapılan son açıklamaları değerlendiren Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı Emine Umer, Şam hükümetinin Suriye krizini çözmek gibi bir derdinin olmadığını ifade etti. Şam hükümetinin askeri çözümden yana olduğunu belirten Emine, “İdlib’de kontrolü ele geçirdikten sonra Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelecek. Özerk Yönetim ve MSD Suriye krizinin çözümü için muhaliflerle diyalog konusunda adım attığında Suriye hükümeti bölgeye yönelik tehditlerde bulunuyor. Bölgede özel savaş yürüterek yeniden kontrolü altına almaya çalışıyor” dedi.

‘ŞAM HÜKÜMETİ ESKİ ZİHNİYETTE ISRAR EDİYOR’

QSD’nin Özerk Yönetim projelerini hayata geçirmek için on binlerce şehit verdiğini hatırlatan Emine, “QSD, bu toprakları özgürleştirmek için DAİŞ’e karşı binlerce şehit verdi. Suriye hükümeti bunu kabullenmiyor. Sürekli düşmanca bir dil kullanıyor. 2011’den bu yana zihniyetinde hiçbir değişim olmadı. Rusya da Suriye hükümetinin bu politikalarına destek veriyor” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA FİTNE ÇIKARMAK İÇİN PROVAKASYON YAPIYOR’

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara atıfta bulunan Emine, “Bu açıklamalar propaganda amaçlıdır. MSD projesi ulusal ve demokratik bir projedir. İddia ettikleri gibi Suriye’yi bölme amacı olmadığı gibi, projemizin asıl amacı Suriye’nin birliğidir. Rusya’nın Türk devletiyle çıkarları olabilir veya rejimin Türk devletiyle çıkarları olabilir, bu bağlamda yapılan açıklamalar kendi çıkarlarını gözeterek yapılmış, bölgede fitne çıkarmak amacıyla yapılan açıklamalardır” dedi.

‘OLUMLU BİR ROL UMUT ETMİŞKEN ROLLER OLUMSUZLUĞA BÜRÜNDÜ’

Rusya’nın Suriye krizine olumlu bir katkı yapmalarını beklediklerini ifade eden Emine, beklentilerinin boşa çıktığını Rusya’nın olumsuz rol aldığını kaydetti. Suriye hükümetiyle diyalog masasına oturmaya hazır olduklarının altını çizen Emine, “Şam hükümeti bu konuda hiçbir olumlu adım atmadı. Bu konuda Rusya’dan beklediklerimiz gerçekleşmedi. Yapılan son açıklamalar bölgedeki tarafları birbirine kışkırtma amacı taşıyor” şeklinde konuştu.

ANHA

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu