Kurdistan

Em Katet Baş Kurdistan, Eger Bê Xeberî – 1

ABD ve Koalisyon Güçlerinin 30 Yıldır Kurdistan Halkı İçin Yaptıkları

Kurdistan Halkı, yeryüzündeki en acımasız, gaddar düşmanları olan; Türk, Arap ve Faris devletleri tarafından kuşatılmasına rağmen ; ABD ve Koalisyon güçleri, 30 yıldır Kurdistan’ da ve Kurdistan Halkını korumak için onlarla birliktedir. Dünyanın en güçlü 60 devleti, bir daha hiç kimsenin Kurdistan halkına el uzatmasına izin vermeyeceklerini pratikte gösterdiler. Kurdistan halkını korumak için 30 yıldır Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları Kurdistan semalarında devriye uçuşları yapıyor. Ve yine 30 yıldır koalisyon güçlerini oluşturan halkların genç kız ve erkekleri, Kurdistan’ ın yazın yakıcı sıcağı, kışın dondurucu soğuklarına aldırmadan Kurdistan topraklarında görev yapıyorlar.

İslam Devleti-IŞID’ tan önce bir tek Kurd genci düşmanlarla çevrili Kurdistan sınırlarında nöbet tutmazken sınırılarımız Amerika’ nın evlatları tarafından korunuyordu. Amerikan evlatları sınırlarımızı korurken Kurdistan evlatları da evlerinde oturuyorlardı. ABD 2. Dünya savaşından sonra hiç bir halk için harcamadığı, D. Trump’ ın deyimi ile hiç bir karşılığı alınmadan, 5 triliyon dolar Irak ve Kurdistan’ da harcamıştı.

Bu yazı dizisinde kendi görüşlerimi, ABD ve Koalisyon güçlerinin Kurdistan halkına yaptıkları ve Kurd liderlerinin bu yardımlara nasıl karşılık verdiklerini, Koalisyon güçlerinin sonsuza dek Kurdistan’ da kalmayacakları etrafı acımasız ve gaddar düşmanlarla çevrili Kurdistan halkının savunma hazırlıklarına başlamaları..vs konusunda düşüncelerimi açıklacağım. S. H

Koalisyon Güçleri Kurd’ ler için ne yaptı;

1- Fransa öncülüğünde Koalisyon güçleri, 1991 Martında Saddam saldırılarına karşı Kurdistan halkını korumak için uçuşa yasak 36. Paralel ilan etti. Irak tarihinde ilk kez, Irak savaş uçakları ile Kurdistan’ ı bombalıyamıyordu. Çok geçmeden Saddam’ a verdikleri ültimatomda ‘’ Orduların dahil tüm güvenlik güçlerini Kurdistan’ dan çekeceksin ‘’ dediler.

2- BM 986 sayılı karar ile Aralık 1996 yılında ‘’ Petrol Karşılığı Gıda ‘’ ile Kurdistan bölgesi ve Kurdistan halkını ekonomik olarak Saddamın etki alanında çıkararak Saddam’ ın Kurdistan halkına karşı ambargo uygulama imkanlarını ortadan kaldırdılar. Kurdistan halkı, satılan petrolün karşılığında yiyecek-gıdasını direkt BM’ ler den almaya başladı.

(Serbest Huseyin’in Awene’de Soranice yayınlanan makalesinden çeviren Rojhat Badikî)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu