Gündem

Dolar/TL’de yükseliş devam ediyor: 9,03’ün üzeri görüldü

Pazartesi günü lira dolar karşısında en düşük değeri gördü. Paranın değer kaybında bir eşik olan 1 dolar = 9 lira seviyesine gerilendi.

Saat 19.30 itibariyle 1 doların değeri 9 liranın üstüne çıktı. 1 Euro ise 10,40 lirayı aştı.

İlerleyen saatlerde dolar 9,0185’e kadar tırmandı. Gece boyunca bu seviyelere yakın seyreden bir ara 8,98’e kadar çekilen dolar/TL’de piyasalar açılmadan hemen önce tarihi seviyeler 9,02 liraya çıktı. Bir ara Dolar, 9.0398’le tarihi zirvesini gördü.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıklama yaptığı sırada dolar yükselişe geçti. TL’deki zayıf görünümde; küresel piyasalarda doların güçlenmesinin yanı sıra iç dinamiklerin de etkisi bulunuyor.

Dün sabah açıklanan Ağustos ayı cari işlemler dengesi, turizm gelirleri ve güçlü ihracat verilerine bağlı olarak hafif açık beklentisine rağmen 528 milyon dolar fazla verdi. Cari denge verisi sonrasında kur, 8,92’ye kadar geri çekildi.

Sonrasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki açıklamaları izlendi. Başkan Kavcıoğlu’nun mesajları sonrası dolarda yukarı yönlü hareket izlendi.

Türk Lirası gün içi kazançlarını geri aldı ve dolar/TL 9 seviyesinin üzerine çıkarak zirve yeniledi.

Dolar/TL saat 19:45 itibariyle 9,0120 seviyesinde yer aldı. Euro/TL ise 10,4275 seviyelerinde işlem gördü.

Doların rekor yükselişi sonrası muhalefet partilerinden hükümete ve ekonomi yönetimine tepkiler yağdı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Yine Erdoğan konuştu, Türk lirası yine değer kaybetti” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Aynı kategoride
Kapalı
Başa dön tuşu