Gündem

Doğu Kürdistanlı Masud Gharahkhani Norveç Parlamento Başkanı seçildi

Doğu Kürdistanlı Masud Gharahkhani Norveç Parlamentosu’nun yeni başkanı seçildi. Masud Gharahkhani Norveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nden milletvekili seçilmişti.

2017’den bu yana parlamentoda olan 39 yaşındaki Kürt siyasetçi Gharahkhani dün eski başkan Eva Kristin Hansen’den görevi devraldı. Gharahkhani Norveç’in ilk göçmen ve Kürt başkanı oldu.

Gharahkhani kimdir?

Doğu Kürdistan’ın Urmiye kentinden olan Gharahkhani 1982’de Tahran’da dünyaya geldi. Gharahkhani ailesi İran – Irak savaşı nedeniyle 1987 yılında Norveç’e göç etti.Radyoloji ve radyografi uzmanı olan Gharahkhani, Blefjell Hastanesi ve değişik bölümlerde çalıştı. 2017’de ise Norveç Parlamentosu’na Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili olarak girdi.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Kurtlerin ne yazik kî bû hususta not lari sifir dir. Türkler hirsizlik ve talan için geldikleri Orta doǧu da, hizmet çi olarak girdiler kurumlara zamanla inkilap provalari yapa yapa devleti ele geçirdiler.
    Kutler ise, bîr çok devlete onemli mevkileri gelmelerine raǧmen birakalim kendi milletini düşünmeyi onu somürüde tutmak için bilinmeyen açiklarini ve niyetlerinide somürgelere pêşkêş çekiyorlar. Misalen tc de Irak, Îran ve Sûrîyê de devletin onemli kurumlarinda bû Boyle îdî ve halen sürüyor. Bîr Zaman Pakistan devlet başkani olan Benazir Butto nün annesi doǧu kurdistanliydi. Kimse ondan bîr wefa gormedi. Şimdi kî, Azerbaycan krallik ailesi aliyevler oz kürt ler ama vaziyet ortada.
    Kisaca boylesi durumlar da, boş yere beklenti ve umut taştiyan kurdleri kirmayiniz. Malesef kurdlerin bû karakteri çok berbattir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: