DÜNYA

Djokovic: Tenis yıldızı Avustralya’dan sınırdışı edildi

Ünlü Sırp tenis oyuncsu Novak Djokovic, mahkemeye yaptığı son itirazın da reddedilmesinin ardından Avustralya’dan sınır dışı edildi.

Yargıçlar Djokovic’in hükümetin kamu sağlığı gerekçesiyle Covid-19 aşısı olmayan sporcunun vizesini iptaline yaptığı itirazı reddettmişti.

Karar, Avustralya Açık’ta geçen yıl elde ettiği şampiyonluğu tekrarlama ve 21. Grand Slam turnuvasını kazanma umutlarını yok etti.

Djokovic turnuvaya katılmak için uğraştığı 10 günün sonunda uçakla Dubai’ye doğru hareket yola çıktı.

BaşAustralian Prime Minister Scott Morrison welcomed “the decision to keep our borders strong and keep Australians safe”.

Oyuncu, “büyük hayalkırıklığına” uğramakla birlikte “Ülkeden sınırdışı edilişim konusunda ilgili makamlarla işbirliği yapacağım” dedi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison sınırdışı kararını memnuniyetle karşıladı ve “Avustralyalıları güvende ve sınırları güçlü tutmak için” alındığını belirtti.

Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke’ın bakanlık yetkilerini kullanıp, Sırp oyuncunun vizesini iptal etmiş ve ülkede bulunmasının aşı karşıtı havayı besleyeceğini söylemişti.

Djokovic’in vzesi daha önce de ülkeye girişte alınan Covid önlemlerini uymadığı gerekçesiyle iptal edilmiş, ancak bu karar bir başka yargıç tarafından bozulmuştu.

Yargıç James Allsop, federal mahkemenin “kararın haklılığını değil, yasaya uygunluk açısından değerlendirdiğini” belirtti.

Yargıç gerekçeli kararın da önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti.

Avustralya’da Djokovic’in ülkeye aşısız girmeye çalışması halk arasında öfke yaratıyordu. Federal hükümet birçok kez kimsenin kuralların üzerinde olamayacağını söylemişti.

Sırp oyuncu sonuncusu 16 Aralık’ta olmak üzere iki kez Covid’e yakalandı.

Djokovic’e biri Avustralya Tenis Federasyonu, diğeri de Victoria eyaleti yönetimi tarafından tutulan iki bağımsız sağlık heyeti tarafından aşı muafiyeti verilmişti. Ancak daha sora, Avustralya Sınır Polisi tarafından koronavirüsle mücadele kurallarına uymadığı için 5 Ocak’ta gözaltına alınmıştı.

Sonra bir yargıç gözaltı kararını usulen bozdu, ancak hükümet Cuma günü devreye girip, Sırp oyuncunun vizesini iptal etti.

Turnuvada Djokovic’in yerine dünya sıralamasında 150’inci olan İtalyan Salvatore Caruso geçecek ve ilk maçta Sırp Miomir Kecmanovic ile oynayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu