Gündem

Demirtaş’tan bayram mesajı

'Cejna we pîroz be. Roşanê şima bimbarek bo.'

Selahattin Demirtaş “Güzel günlerde nice bayramlar yaşayabilmek dileğiyle Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Cejna we pîroz be. Roşanê şima bimbarek bo.” dedi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kurban bayramı dolayısıyla Türkçe, Kürtçe ve Zazaca bir mesaj gönderdi.

Demirtaş’ın sosyal medya platformu Twitter’dan fotoğraflarla paylaştığı kurban bayramı mesajı şöyle:

“Güzel günlerde nice bayramlar yaşayabilmek dileğiyle Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Cejna we pîroz be. Roşanê şima bimbarek bo.”

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar’dan bayram mesajı

Kurban Bayramı’na ilişkin mesaj yayımlayan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, koronavirüs salgınına karşı tedbirlere uyarak bayramlaşmanın yapılması çağrısında bulundu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Kurban Bayramı’na dair video mesaj yayımladı. Eş Genel Başkanlar Buldan ve Sancar, gittikçe yayılan pandemi koşulları dikkate alınarak bayramlaşmaların gerçekleştirilmesi, toplum sağlığını tehlikeye atacak kutlamalardan uzak durulması çağrısında bulundu.
BULDAN: BARIŞA OLAN ÖZLEMİMİZİ BÜYÜTEREK GEÇİRECEĞİZ
Buldan’ın mesajı şöyle: “Sevgili halkımız hepinizin mübarek bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Bu bayramda sevdiklerimizin elini öpmeye, onlarla bayramlaşmaya gidemiyoruz. Koronavirüs tehlikesi hala büyük bir risk taşıyor. Sizlerden sevdiklerinizin ellerini öpmeye gitmekten ziyade onlarla telefonla, mesajla bayramlaşmanızı rica ediyoruz. Bu salgın hala büyük bir risk taşıyor. Bu salgına karşı halkımızın geleceğini düşünmek ve umutları büyütmek bizlerin görevi ve sorumluluğudur. Bayramlar her zaman olduğu gibi barışın, özgürlüklerin, demokrasinin ve Türkiye’nin geleceği açısından kardeşliğin umudunun yükseldiği günlerdir. Bu bayramın bir kez daha HDP olarak barışa olan özlemimizi, demokrasiye, kardeşliğe olan umudumuzu büyüterek, geçireceğiz. Bu bayram Türkiye halklarına barışı, özgürlüğü, sağlık ve huzuru getirsin. Sağlıklı günlerde mutlu bayramlarda buluşmak üzere.”
SANCAR: BARIŞ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
Sancar’ın mesajı şöyle: “Değerli halkımız İslam alemi için derin anlamı olan Kurban Bayramı’nı zor şartlarda idrak ediyoruz. Bir yanda devam eden savaşlar, zorbalık ve baskı öte yanda bütün hızıyla devam eden koronavirüs salgını. Bütün bunlar bayramı ağız tadıyla kutlamamıza izin vermiyor ama bayramları gerçek anlamıyla kutlayacağımız bir dünya yaratmak için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Barış, dayanışma ve özgürlük içinde bir yaşam kurmak için elimizden gelen her çabayı göstereceğiz. Öte yandan bayramlaşmalarda sağlık tedbirlerine dikkat edelim. İktidar sağlığı ne kadar ihmal ederse etsin biz kendi tedbirlerimizi almayı ihmal etmeyelim. Kendimizin, sevdiklerimizin ve halkımızın sağlığı için elimizden geleni yapalım. Hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.“

DBP: Bayram barış ve özgürlüğe vesile olsun

Kurban Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayan DBP, bayramın barış, adalet, eşitlik ve özgürlük getirmesi temennisinde bulundu.
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Kürtçe ve Türkçe yayınlanan mesajda, Kurban Bayramı’nın barış, adalet ve özgürlük getirmesi temennisinde bulundu.
‘ÖZGÜRLÜĞE VE BARIŞA VESİLE OLSUN’
DBP’nin bayram mesajında şu ifadeler yer aldı: “Adanmışlığın umut ile harmanlanıp yeniden yaşama ve özgürlüğe dönüşmesinin sembolü olan bir Kurban Bayramı’nı daha karşılamaktayız. Egemenler tarafından barışın, hoşgörünün ve birlikteliğin ortadan kalktığı, savaşın, kan ve gözyaşının hakim kılınmaya çalışıldığı böylesi zorlu bir süreçte başta coğrafyamız olmak üzere, tüm dünyada ormanların yakıldığı, insanlığın ortak değeri olan halkların tarihlerinin silinip yok edilmek istendiği, kadınlar ve çocuklara pervasızca saldırılar yapıldığı, dünyanın kocaman bir halklar hapishanesine çevrilmek istendiği bu günlerde bizler ezilenler ve ötekiler olarak tüm bu olumsuzluklara rağmen gökyüzümüzü griye boyamaya çalışanlara inat, umudu kuşanıp, yaşamı gökkuşağına çevireceğimizin inancını taşımaktayız. Bu irade ve bilinçle insanlığın ortak değerlerine sahip çıkarak, direnişle ve mücadeleyle,  bayramları; ilk filizlendiği temeller üzerine inşa etmeyi ve bu şekilde kutlamayı başaracağız. Kurban Bayramı’nın başta coğrafyamız olmak üzere tüm dünyaya; barış, adalet, eşitlik ve özgürlük getirmesini temenni ediyor, başta zindanlardaki tutsak yoldaşlarımız olmak üzere, mücadele eden kadınlar, gençler ve inançlı tüm halkların Kurban Bayramı’nı kutlar, barışa ve özgürlüğe vesile olmasını dileriz.”
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı