MEDYADAN

Dalya Mahmud Müslüm nasıl ‘ikna’ edilmiş ?

Türkiye içişleri Bakanlığı yine evlere şenlik bir açıklama ile tarih kitaplarına girmeye hak kazandı. Kendileriyle hiç bir ilişkisi bulunmayan ve Türkçe dahi bilmeyen Rojavalı bir genç kızı ‘ ikna edip’ Mersin’e götürüp kendi deyimleriyle samimi bir itirafçı yapmışlar. Tüm dünya istibarat servisleri elbette böylesi ‘büyük ve bir o kadar da başarılı’ MİT’in bu operasyonundan yeterince ‘ders çıkaracaklar’.

Haberi yaparken ailesi ve PYD yetkilileri ve Salih Müslim ile Güney Kürdistanda güvenilir kaynaklarla da görüştüm. Bu olayın hikayesi gerçekten polisiye romanlara taş çıkaracak cisten. Ama ben sadece özetini yazacağım.

Sosyal medyada çokca yazılıp çizilen bu haberin,taraflar arasında zaman zamanda suçlamalara varan dozajda bir seyir izliyor ne yazık ki.

Dalya 15 gün önce kız kardeşini telefonla  arıyarak tedavi olduğunu ve Kobane’ye geleceğine de belirtmiş.

Olay 12 Temmuz sabah saatlerinde MİT’in kaçakçı diye iki kişiyi Erbil’de  bir kafede 2 kişi ile bekleyen Dalya Mahmud’un devir teslimiyle başlıyor.

Dalya Mahmud yaklaşık 7 ay Önce Erbil’e tedavi olmak için gidiyor. 7 ay boyunca orda ne yaptığı konusu bu haberin konusu değil. Kuzey Kürdistanlı birine sevdalanmış, olur insanlık halidir diyoruz. Bu şahıs Temmuz ayı başında  önce ailesi aracılığıyla MİT’le temas kurup Erbil’den MİT’e teslim olup,MİT Mersin Bölge Müdürlüğüne götürülmüş.MİT’le anlaşmasında  aşık olduğu kızın ismini verek bu konuda kendisinin yapacağı itiraflar karşılığında sevdalı olduğu kızın Mersine getirilmesini ve tedavi edilmesini ve kızın Salih Müslim’in yeğeni olduğunu a da belirtince MİT Bölge Müdürlüğü Dalya Mahmud’la bu şahıs üzerinden bağlantıya geçmiş. Söz konusu şahıs gelmesi halinde formalite bir gözaltı yapılacağını ve kendisinin de bırakılacağını,tedavisinin de yapılacağını ve evlenebileceğini söyleledikten sonra MİT yetkilisi de kendisiyle Kürtçe konuşup garanti vermiş. Bu görüşmeler sonrası Dalya Mahmut Müslüm, 12 Temmuz sabahı Erbildeki MİT yetkilisi  iki çalışanını yollayarak iki kişi ile birlikte Kafede bekleyen Dalya Mahmud’u  teslim almış. Erbil’den  Mersin pılakalı jiple alınarak 13 Temmuz günü Mersin MİT Bölge Müdürlüğüne getirilip sorgusu yapılmış ve 8 sayfalık olduğu söylenen MİT’in hazırladığı ifade kendisine imzalatılmış. Dalya Mahmut Müslüm her ne kadar Salih Müslüm’ün yeğeni olduğunu  söylese de Salih Müslüm bana yaptığı açıklamada‘Benim yeğenim değil yeğenimin kızıdır’ dedi.

Dalya Mahmud  ifadesinde kırmızı kategoride aranan 15 PKK üst düzey yöneticisine ve Mazlum Kobane”ye korumalık yaptığını, Rojavada binlerce PKK lı olduğunu ve MİT’in hazırladığı ifadeyi imzalamış. 21 yaşındaki Müslüm, MİT’in PYD ve PKK için hazırladığı bilgi klasörünü imzalatmış aslında.İfadesine ulaşan avukatlar böyle söylüyor.

Müslüm, emniyetteki ilk ifadesinde, Salih Müslüm’ün öz yeğeni olduğunuda belirtmesine karşın Salih Müslüm’ünde belirttiği gibi yeğeninin kızıdır,öz yeğeni değildir ama MİT bu bilgiyi bile yalan ve yanlış şekilde yazmayı uygun bulmuştur .Dalya’nın ailesi Kobane’de yaşamaktadır.

Dalya  Müslüm tanımadığı halde MİT’in hazırladığı ifadesinde Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan ve diğer PKK li yöneticileri çok yakında tanıdığını  ve onlardan bazılarına korumalık yaptığınıda belirtmiş ifadesinde. Olayda Erbilde MİT’e teslim edilirken yanında bulunan iki şahısında Erbilde görev yapan MİT çalışanları olduğu ve MİT görevlileriyle yaptığı telefon görüşmelerinde bu şahısların belirlenen noktada kendilerini beklediklerini söyledikleri, Erbil istihbaratında bundan haberdar olduğu ancak Dalya’nın gönüllü olduğu için göz yumduğu da edindiğimiz bilgiler arasında. Dalya Mahmud’un bu kadar önemli bir habermiş gibi sunulmasının  nedeni Salih Müslüm’le olan akrabalığıdır.Salih Müslüm ‘Ne şahıs olarak ne de Rojava yönetimi ve PYD bu olaya bir dahilimiz olmayacak. Bizi yıpratmak için yapılan bir operasyondur. Babası zaten açıklama yaptı’ dedi.

Daha Fazla Göster

3 yorum

 1. Gùney Kurdistan ticaret bakanligi ve istikbarati PARASTIN ticaret ilà ugra§an xainlere mùsade etmemeli.
  Bir ba§ka ùlkenin istibarat orgùtù ilà çali§an biri xaindir.
  Yaptigi vatanimiz Kùrdistan ixanetir.
  Bir itirafci alçak adamin a§ki olamaz.
  Sevdigini yabanci bir istikbarat orgùtùne çeken birinin a§ki olmaz.
  Kùrdistanda ticaret ilà ugra§an bir tuccarin yabanci istikbarat ilà saf seven bir Kùrd kizini tuzaga dù§ùrmek alçaktir.
  PARASTIN bu alçaga kayitsiz kalmamali.
  PKK bu xain itirafci xain aile,ye kar§i kayitsiz kalmamali.
  Gùney Kurdistan hùkùmeti vatan xainlerinin boylesine rahat hareket etmesine mùsade etmesi kendine ixanetir.
  Sinirdaki gùmrùk kapilari vatan xainleri ve yabanci istikbaratcilarin geli§ ve gidi§ kapisi olmamali.
  PKK yada PARASTIN bu vatan xaini Zaholu tùccari mùtlaka amamutlaka cezalandirmali.
  Olùm yada hapis bu mutlaka yapilmali.

 2. Gùney Kurdistan ilà Tirkiye arasinda ticaret ilà ugra§an Zaholi tùccarin Tirk istikbaratinin kontak adami oldugu dogrulaniyor.
  PARASTIN bu vatan xaini tùccari vatana ixaneten yargilamali ve ticaret belgesini iptal etmeli.
  Bu vatan xainini TV çikarmasi yeterli deyil.
  Bir tùccarin i§leri siyasi orgùtlerdeki insanlari dù§man istikbaratina ula§tirmak deyildir.
  Bu gùney Kùrdistan istkbaratinin eksikligidir.
  Tirk silahli kuvvetlerinden kaçan yuzbinlerce asker kaçagi var.
  Askerken kaçan var.
  Asker olup Kaçarak PKK,ye katilan var.
  Pek bùyùtmek dogru deyil.
  A§k ilà ilgili bir çok mitoloji ve hùzùnlù olaylar vardir.
  Salih Mùslùmùn uvey yegeni olmasi PYD yada PKK,ye saldirmak namerd Tirkin pis hùneri.
  Salih Mùslùmùn oglu vatanimiz Kùrdistani savunurken hayatini kaybetti.
  TC kerxane çali§tiran pezevenk bir devletir.
  Ereb islam kopegi Taibin maa§i bu pezevenklikten gelme.
  Kaçak a§iklarin yaptigi yanli§ Tirkiyede istikbarata siginmak.
  Binlerce Kùrd PKK,den ayrilmi§ ve yasal olarak gùney Kùrdistanda resmi olarak mùlteci.
  Onlarda bunu yapabilirlerdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu