Gündem

Canan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak geldi, hakkındaki hapis cezası onandı

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasını onadı.

Canan Kaftancıoğlu’na ayrıca siyasi yasak getirildi.

Kaftancıoğlu hakkında Mayıs 2019’da, önceki yıllarda sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle dava açılmış, Eylül ayında ise beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezası verilmişti. Dava istinaf mahkemesine taşınmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi bugün, Canan Kaftancıoğlu’na beş ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı.

İki suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu.

Yargıtay’ın Kaftancıoğlu kararından sonra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti milletvekillerini İstanbul İl Başkanlığı’na çağırdı.

Kaftancıoğlu yaptığı ilk açıklamada, “Yargıtay’dan kararın çıktığı bilgisi ulaştı. Burada mesele Canan Kaftancıoğlu’na ne ceza verildi meselesinin ötesinde bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet. Bundan dolayı merak eden, arayan dostlarıma şunu söylemek isterim: Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil, 84 milyon için hukuku ve hukukun üstünlüğünü sağlayıncaya kadar her şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin” dedi.

Kaftancıoğlu’nun dava süreci nasıl başladı ve ilerledi?

2019 yılının Mayıs ayında İstanbul Belediye Başkanlığı için yapılan ilk seçimden sonra, Canan Kaftancıoğlu hakkında, önceki yıllarda sosyal medyada yaptığı paylaşımlar üzerinden 17 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

“Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılamak”, “Halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması, 23 Haziran seçimlerinden beş gün sonra, 28 Haziran 2019’da Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

18 Temmuz 2019’daki ikinci duruşmada mahkeme, esasa karşı savunma hazırlığı için süre verdi ve duruşmayı 6 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Kaftancıoğlu savunmasında, “Şimdi gelelim7 yıl öncesine. O yıllarda yine aktif siyasetin içindeyken ve yine CHP’de önemli sayılacak görevlerde bulunurken yazdıklarım ‘suç’ kabul edilmeyerek bugün ‘suç’ olarak değerlendiriliyor olması ve il başkanı seçildiğim ilk günden itibaren alçakça saldırıların başlaması oldukça manidar.

“İşte bu nedenlerle bu dava bir ceza davası değil cezalandırma davasıdır. İstanbul’u yeniden halka vermek üzere yola çıkmış bir il başkanını cezalandırma davası. Bu dava, muktedire göre şekillenen yargı sisteminin, suçu ve suçluyu iktidar karşıtı olup olmamaya göre tanımlayan bir hukuki anlayışın sonucudur.

“Bu anlayış emin olun bizler kadar sizleri de yani hepimizi mağdur etmektedir” dedi.

6 Eylül’deki son duruşmada ise Kaftancıoğlu hakkında “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 6 ay, “kamu görevlisine alenen hakaret etme” suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etme” suçundan 2 yıl 4 ay, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” suçundan 1 yıl 8 ay, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan 2 yıl 8 ay olmak üzere toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Kaftancıoğlu tutuklanmadı, dava istinaf mahkemesine taşındı.

Kaftancıoğlu ise “Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. İl başkanı olarak devleti alenen ya da perdeli olarak aşağılamam düşünülemez. Terör örgütü propagandası yapmadım, yapmam. TV programında terör örgütü propagandası yaptıysam incelenir ama yok.

“27 yıl bile cezalandırılacak olsam hakikati söylerim. Sizler de hakikati arayın, ona yaklaştığınızda özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Bu hakikat hepimizi özgürleştirecek. Emin olduğun en temel gerçek özgürlüğü ve yaşamayı bağımsız olarak savunmaktır” demişti.

Kaftancıoğlu hakkındaki yargı kararı sonrası yüzlerce kişi CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplandı

Kılıçdaroğlu Yargıtay’ın Kaftancıoğlu kararından sonra, CHP milletvekillerini İstanbul İl Başkanlığına çağırdı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki yargı kararına tepki gösteren yüzlerce kişi, CHP’nin İstanbul İl Başkanlığı önünde toplandı.

Kalabalık içinde milletvekilleri ile partinin çeşitli kademelerden yöneticileri de yer alıyor.

Kaftancıoğlu da il binasında bulunuyor.

Önümüzdeki dakikalarda Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun burada bir açıklama yapması bekleniyor.

Başkanlık önünde “Kaftancıoğlu yalnız değildir”, “Hak, hukuk, adalet”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atılıyor.

CHP İstanbul İl Baikanlığı

İmamoğlu: Kaftancıoğlu, İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır, yanındayım

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’ndan Kaftancıoğlu kararı yorumu: Hiç kimse umutsuzluğa düşmesin

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen kararın ardından kendisini arayıp, geçmiş olsun dediğini belirtti. Karamollaoğlu “Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin” notunu da paylaştı.

Temel Karamollaoğlu

Canan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak geldi

canan kaftancıoglu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay tarafından alınan kararla siyasi yasak da getirildiği belirtildi. Buna göre Kaftancıoğlu 5 yıl boyunca hiçbir partinin yöneticisi veya denetçisi olamayacak, bir partiden milletvekili seçilemeyecek, ancak bağımsız milletvekili olmasının önünde engel yok.

Canan Kaftancıoğlu

İstanbul’da yerel yönetim 25 yıl aradan sonra merkez sola geçti. CHP’nin İstanbul’da elde ettiği başarının mimarlarından birisi de partinin İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ydu. “Bir sonucun değişmesi için önce değişeceğine inanmanız lazım” diyen Kaftancıoğlu, HDP seçmeninin desteğinden CHP Genel Merkezi ile yaşanan sürece seçim öncesi ve sonrasını anlattı. Mahmut Hamsici’nin söyleşisi.

AKP Grup Başkan Vekili Turan’ın Kaftancıoğlu yorumu: Yargı suçları değerlendirmeyecek miydi? Kendinize gelin!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı: İstanbul seçiminin rövanşını almaya çalışıyorlar

Oğuz Kaan Salıcı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasının onaylanmasına “İstanbul seçiminin rövanşını almaya çalışıyorlar. Ama değil il başkanımızı, bir tek CHP’linin tırnağını vermeyiz onlara” dedi.

Kaftancıoğlu hakkındaki hapis cezasının kesinleşmesinin ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üzerine partili milletvekilleri ve yöneticiler İstanbul’a hareket etti. CHP, kararın ayrıntıları ve Kaftancıoğlu’nun tutuklanıp tutuklanmayacağına göre, eylem planını netleştirecek.

Kararı BBC Türkçe’ye değerlendiren parti örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, kararın siyasi olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine işaret eden Salıcı, “İstanbul seçimlerinin rövanşını almaya çalışıyorlar” sözleriyle iktidarı hedef aldı.

Parti olarak Kaftancıoğlu kararının ardından, izleyecekleri stratejinin önümüzdeki süreçte kesinleşeceğini belirten Salıcı, “Biz bu mücadeleyi burada bırakmayacağız, mücadele büyüyerek devam edecek” görüşünü dile getirdi.

Yargıtay’ın Kaftancıoğlu hakkındaki kararı onama sürecine de dikkat çeken Salıcı, “Çok hızlandırılmış bir süreç yürüttüler, talimat olduğunu gizleme amacı bile gütmediler. İnsanlar yıllar önce atılmış bir twit yüzünden mahkum ediliyorsa ya da hapse atılabiliyorsa, bu siyasi iktidar, bu işin nereye varacağını buyursun hesaplasın” dedi.

Salıcı, muhefete yönelik bu tür kararların devamının gelip gelmeyeceği konusunda ise “Gezi’nin üzerine, Kaftancıoğlu kararını koyun, oradan bakın” değerlendirmesinde bulundu.

Canan Kaftancıoğlu

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun üç davadan aldığı cezaları onadı, iki davayı ise düşürdü. Peki CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kimdir?

CHP Gençlik kolları: İstanbul’daki tüm gençlik örgütümüzü 18:00’de il başkanlığına çağırıyoruz

CHP Gençlik Kolları sosyal medya hesabından, partinin İstanbul’da bulunan tüm gençlik örgütünü saat 18:00’de il başkanlığında toplanma çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu Yargıtay’ın Kaftancıoğlu kararından sonra, CHP milletvekillerini İstanbul İl Başkanlığına çağırdı

Kaftancıoğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından partisinin bütün milletvekillerini CHP İstanbul İl Başkanlığı’na çağırdı.

Parti kaynakları, Kılıçdaroğlu’nun da İstanbul’a gittiğini ve büyük ihtimalle bu akşam il başkanlığı önünde bir açıklama yapacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun çağrısı öncesinde Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 3 davadan aldığı cezaları onadı, 2 davayı ise düşürdü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı. Yargıtay, Kaftancıoğlu’na iki suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu.

Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle ”kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, ”Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve ”Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlarından verilen cezaları onarken, ”silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve ”halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek” suçlarından verilen cezaları bozuldu.

Canan Kaftancıoğlu’nun onanan ”kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün ile ”Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası onandı.

Diğer onanan ”Cumhurbaşkanı’na hakaret” cezası ise 2 yıl 4 aydan 1 yıl 9 aya düşürülerek onandı.

”Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve ”halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek” suçunun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Kaftancıoğlu yaptığı ilk açıklamada, “Yargıtay’dan kararın çıktığı bilgisi ulaştı. Burada mesele Canan Kaftancıoğlu’na ne ceza verildi, nasıl meselesinin ötesinde bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet. Bundan dolayı merak eden arayan dostlarıma şunu söylemek isterim; Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil, 84 milyon için hukuku ve hukukun üstünlüğünü sağlayıncaya kadar her şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin.” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki yargı kararına tepki gösteren yüzlerce kişi, parti lideri Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla İstanbul İl Başkanlığı önünde toplandı. Kalabalık içinde milletvekilleri ile partinin çeşitli kademelerden yöneticileri de yer alıyor. Kaftancıoğlu da il binasında bulunuyor. Önümüzdeki dakikalarda açıklama yapılması bekleniyor. Gelişmeleri canlı sayfamızda aktarıyoruz.

Sosyalist partilerden Canan Kaftancıoğlu kararına tepki: Kaybedeceksiniz, gideceksiniz

Türkiye Komünist Partisi, Sol Parti EMEP ve TKH, Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu’nun cezalarını onamasına ilişkin açıklama yayınladı: Baskı, yasak, zorbalık sökmeyecek. Kaybedeceksiniz…
Sosyalist partilerden Canan Kaftancıoğlu kararına tepki: Kaybedeceksiniz, gideceksiniz

Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na ilişkin kararları onamasına çok sayıda tepki geldi. Sosyalist partiler de yaptıkları açıklamalarla Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararına tepki gösterdi.

EMEP: KAFTANCIOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “CHP il Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezaları ve siyasi yasak kararı demokratik siyasete gözdağıdır. İktidar ülkeyi olağanüstü koşullarda seçime götürmek istiyor. Bu hukuksuzluğa karşı dayanışma içinde olacağız. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir” ifadelerini kaydetti.

SOL PARTİ: KABUL EDİLEMEZ

SOL Parti’den yapılan açıklamada ise, “Tükenen ve yenilmeye mahkûm olan AKP iktidarı, baskı, yasak ve zorbalıkla ayakta kalmanın yollarını arıyor” denildi ve şunlar kaydedildi:
“Kaçınılmaz siyasi mağlubiyetini tekeline aldığı hukuk ve devletin baskı güçlerini devreye sokarak engellemeye çalışıyor. Gezi Davası’nın ardından şimdi de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ceza ve siyasi yasaklama kararı ancak bunun ifadesidir; kabul edilemez. Bilin ki ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Baskı, yasak, zorbalık sökmeyecek. Kaybedeceksiniz, gideceksiniz.”

TKP: BU HALK SANA BOYUN EĞMEZ

Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) yapılan açıklamada ise, “Katillere, hırsızlara, tecavüzcülere, ülkenin kaynaklarını yağmalayanlara dokunmayan iktidar kendisini eleştirenlere yargı yoluyla parmak sallamaya devam ediyor. Bir kez daha, daha güçlü ve hep birlikte söyleyelim: Bu halk sana boyun eğmez” ifadeleri kullanıldı.

TKH: KURDUĞUNUZ KORKU REJİMİYLE HALKI SUSTURAMAYACAKSINIZ

Kaftancıoğlu’na ilişkin karara tepki gösteren bir diğer sosyalist parti ise Türkiye Komünist Hareketi (TKH) oldu. “Kurduğunuz korku rejimiyle halkı susturamayacaksınız” ifadelerini kaydeden TKH, “Ülkeyi ekonomik krize yuvarlayan, halkı açlık, yoksulluk ve işsizliğin pençesine iten, ülkeyi yönetemez hale gelen AKP iktidarı çözümü kendisine muhalefet edenlerin sesini yargı sopasını kullanarak susturmakta arıyor. Bunun adı açık bir şekilde istibdat rejimidir” dedi ve şöyle devam etti:
“Gezi Davası’nda alınan hapis kararlarına bugün CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaların Yargıtay tarafından onanması eklenmiştir. Bu siyasi bir karardır.”

HALKEVLERİ: MÜCADELEYİ BİRLİKTE BÜYÜTECEĞİZ

Halkevleri tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın bir kısmı Yargıtay tarafından onandı. Onanan ceza yürütmenin yargı üzerindeki baskısının, adaletsizliğin ve düşünce özgürlüğüne yönelik saldırının geldiği boyutu ortaya koymaktadır. Faşizme karşı mücadeleyi hep birlikte büyüteceğiz. Tek adam rejimi kaybedecek; özgürlük demokrasi ve adalet kazanacak. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir” denildi. (DUVAR)

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu