MEDYADAN

Can Dündar: Batı, Erdoğan’ı gözden çıkarıyor mu?

‘Bu çevreler, özellikle Biden’ın seçilmesinden sonra ‘Erdoğan’ın alternatifi kim’ arayışına odaklanmış görünüyor.’

Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, veda gezisinde Fransa, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yi ziyaret edecek. Her gittiği ülkenin lideriyle biraraya gelecek.

Biri dışında: Türkiye…  Pompeo, İstanbul’da sadece Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile görüşecek.

Bloomberg’in haberine göre Pompeo, bu tavrına ve Ankara’ya gelmemesine tepki gösteren Türk hükümetine, “O halde Çavuşoğlu İstanbul’a gelsin, görüşelim” teklifi iletmiş. Ankara da bunu “hakaret” kabul ederek reddetmiş.

“Önemli değil. Pompeo zaten bırakıyor” diyebilirsiniz; ama yerine Biden tarafından getirilecek ismin, daha radikal olacağı kesin.

Yeni yönetimin, Adalet Bakanlığı için, Zarrap dosyasına bakan, Halkbank Davası’nın savcısı Bharara’yı düşündüğü söylentisi de buna eklenirse, Erdoğan’ı Washington’da neyin beklediği daha iyi anlaşılır.

Bu gelişmeye, Ankara’dan dönen Alman Büyükelçisi Martin Erdmann’ın yazısını eklemek gerekir: Türkiye’de 5 yıl görev yapan elçi, “İktidarın çöküş işaretleri açık. Avrupa, artık ‘ertesi gün’e (yani Erdoğan sonrasına) odaklanmalı” diyerek Berlin’in nabzını veriyordu.

Geçen haftanın dikkat çekici bir başka teması da, Birleşik Krallık’ın dış istihbarat teşkilatı M16’nın başına getirilen, İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore’un ziyaretiydi. Saray’ın sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşen Moore’un, muadili MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüşmediği iddiası doğruysa, bunu da ilginç bir detay olarak not etmek gerekir.

Washington’dan Londra’ya, Berlin’den Paris’e kadar bugüne dek Batı’da hâkim olan hava, “Evet, Erdoğan kötü, ama alternatifimiz yok” şeklindeydi. Bu çevreler, özellikle Biden’ın seçilmesinden sonra “Erdoğan’ın alternatifi kim” arayışına odaklanmış görünüyor.

“Batı, Erdoğan’ı gözden çıkarıyor mu” sorusuna cevap ararken, yıllardır Washington’un nabzını tutan gazeteci İlhan Tanır’ın tahminini akılda tutmakta yarar var:

“Biden sonrası, Erdoğan’ı kara kış bekliyor.”

artıgerçek

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu