Hasan Bildirici

Bu Newroz önemliydi

Kürt halkına yönelik ağır Türk saldırısının yapıldığı 2021 yılının Newroz’u önemliydi. Kürt halkı özgürlük ve direniş bayramını bu kez de layıkıyla sahiplendi ve kutladı. Newro’zu artık dünya sahipleniyor. Kanada başbakanı Newroz’u Kürtçe kutladı. Amerikan dışişleri bakanı ve Başkan Biden de Newroz’u kutladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutterse de kutladı. Başka kutlayanlar da olmuştur. Sempati duydukları teröristleri yenilgiye uğratan Kürt halkıdır. Kürt halkını bizim tahmin ettiğimizden çok seviyor ve bu mazlum halka değer veriyorlar. Bakmayın uluslararası entrikalara, direnişi, demokratlığı ve insanlığıyla Kürt halkı her zamankinden daha saygın bir konumdadır. Aslolan budur; gelecek budur, Kürt halkını özgürlüğe götürecek olan da budur.

Türkiye’yi yöneten terör örgütlerinin Kürt düşmanlığını dünya artık yutmuyor. Aslında Türkiye toplumuna da yutturamıyorlar. Öylesine ahmak, gergin, çaresiz ve tükenmiş halde ellerinde kalan son dinci ve ırkçı argümanlarla Kürtlere vurmaya çalışıyorlar, ancak etkileri sıfır. Kendi yanlarındakileri bile ikna edemiyorlar. Bağırdıkça yırtılıyor, adaletsizlik yaptıkça ayakları titriyor.

Terör ve cinayet örgütünün başı Devlet Bahçeli, HDP milletvekili Gergerlioğlu için yeri hapishanedir demiş. Aslında kendi yerini tarif ediyor. Asgari demokratik değerlerin hakim olduğu bir düzende Devlet Bahçeli ve ekibinin yeri cezaevidir. Erdoğan’ın yeri de cezaevidir. Cezaevine girmemek için başkalarını cezaevleri fikirleriyle oyalıyorlar.

Nazi partisi üyelerine yönelik yapılan yargılamanın aynısı esasında Türk Nazi Partisi MHP için de yapılmalıdır. Sosyal medya aslında biraz da bu iş için vardır.

Başta Devlet Bahçeli olmak üzere Nazi yanlısı MHP yöneticilerinin hapise atılması için yaygın bir karşı kampanya yürütmek gerekiyor. Azgınlıkları ve suçlarıyla Türkiye’yi ve dünyayı kirletiyorlar.

Bu Newroz önemliydi. Bu Newroz Kürt düşmanı Türk Nazi yönetimi altında yapıldı.

1976 yılında, daha onaltı yaşında iken Ahlat’ın ilk Newroz ateşini ben yakmıştım. 1984 Diyarbakır ölüm orucunda hayatını kaybeden Dev Yolcu Orhan Keskin yaktırmıştı Newroz ateşini bana. Süphan Dağı’nın eteklerine kadar sürüklediğim lastikleri gece yarısı ateşe verdiğimde, işte o zaman kendimi bir özgürlük savaşçısı olarak adlandırdım. Dağdan aşağı indim kendi eserime gururla baktım. Orhan Keskin Devrimci Gençlik hareketinin Kürdistan sorumlusuydu. Karakterli bir insandı. Bir Türkiye devrimcisiydi, Diyarbakır zindanlarında Kürtlere yapılan zulmü kabullenmeyerek kendini feda etti. Halkımın her defasında yeniden dirildiği Newroz’da Orhan Keskin adını saygıyla anmak istedim.

Kürt halkı iyi yoldadır. Saygın ve kararlıdır. Kötülüğün mimarlarının karanlık çabaları Kürt halkını yıldıramaz; biz her birimiz, en sıradan olanımız bile, hiç kimse kalmasa, Newroz ateşini yakacak ve özgürlük davasını sürdürebilecek güçteyiz. Biz hepizmiz, on direniş partisi kuracak Kürt doğallığın boyun eğmez neferleriyiz.

Newroz’a te pîroz bê

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu