Mehmet Sögüt

‘’BEN BİR AT SİNEĞİYİM’’

Kendime şaşırdığım zamanlar oldu şüphesiz; kendimi enterasan, zeki bulduğum zamanlar da. Ama genel anlamda, kendimi sıradan biri olarak görürüm. Şiir, öykü, makale yazmak gibi yeteneklerimin olması, kendimi sıradan hissetmeme engel olamıyor. Hem durumumdan memnunum da. Ama rol modellerim hep tarihe geçmiş filozoflar… Mesela Diyojen gibi yaşamak isterdim. Yani gündüz fenerle adam arayan filozof… Derlerki İskender onu yanına çağırtır. Gitmez ve Büyük İskender yanına gider.

‚‘Ben Büyük İskender,‘‘ der. Diyojen’in tepkisi de, ‚‘Ben de köpek Diyojen olur. ‘‘Ne dilersin ben de.‘‘ diye sorar. Diyojen ünlü cevabını verir, ‚‘Gölge etme, başka ihsan istemem. ‘‘

Yani otoriteyi tanımaz. Karşıdaki Büyük İskender de olsa umurunda değildir. Kendisine köpek dese de, tutumu yiğitçedir. Aslında köpek karekterli olmayı reddetmiştir.

Evet, ben de yaranmacı, çıkarı için bin takla atanlardan değilim. Karektersiz insanlardan midem bulanır. Hele tanrılardan nefret ederim. Coğrafyamızda tanrılara karşı çıkanları ise sevmezler. Çünkü herkesin sığındığı bir tanrısı vardır. Bu tanrılar kimi zaman liderler olurken, bazen de tanrı devlet de olabiliyor.

Bu tutumumdan dolayı tanrı ve takipçileri beni sevmezler. Sevmelerini de beklemiyorum. Çünkü Ortadoğu kişileri tanrılaştırır. Devleti de kutsallaştırırlar. Ben öyle görmüyorum. Bu fikirlere ulaşmak için de adeta kendimi yeniden var ettim. Kısacası varoluşumun temelinde uykusuz geceler, kafamın içinde fikirlerin tırısa geçmesiyle mümkün olmuştur. Öyle ki binlerce kitabın ve kültürel gezilerimin ürünüyüm. Tam da burada Deskartes’e bir selam çakalım.

Bunları şunun için anlatıyorum: Bu sabah telefon çaldı. Arayan akrabamdı. Yine karakola götürülmüştü. Gülerek, ‚‘Nedir senden çektiğim,‘‘ diyordu.

Bir şey yapsam üzülmeyeceğim. Durumumu akrabam bildiği için, o da gülerek bana anlatıyordu. Ağır ceza mahkemesinin talimatıyla aranıyormuşum. Arandığımı avukatım Ali Kaya bana bildirmişti önceleri. Beni şaşırtan sürekli aranmam. Traji komik bir durum.

Öncelikle bu devletin benimle baya uğraştığı belli. Adım adım takip ettikleri de aşina. Yalnız nerede kaldığımı devlet biliyor. Bundan yedi sekiz yıl önce konsolosa gidip pasaportumun süresini uzatmıştım. Doğal olarak ellerinde adresim var. Peki, niye direkt bana bildirmiyorlar da, akrabalarımdan ya da facebook arkadaşlarımdan yerimi öğrenmeye çalışıyorlar?

Yukarıdaki sorunun cevabını ben de bilmiyorum.

Dönelim tanrı meselesine. Biz buna şeyh de diyebiliriz. Çünkü coğrafyamızda partiler ve örgütler tarikat gibidir. Tanrı ya da şeyh vardır; bir de onun kulları ya da müridleri. Var olan örgüt, parti ve devletin dışında duruyorum. Soru soruyorum. Sorduğum sorulara mantıklı cevaplar arıyorum. Hiçbiri mantığıma uymmuyor. Onun için onların otoritelerine uymuyorum.

Öyle ki her cümlelerinin başına demokrasi kelimesi koyan bir yapı, bir internet kanalında program yapmama bile müdahale ettiler. Çünkü aykırı şeyler söylüyor ve soruyorum. Bu da onların hesabına gelmiyor.

Türk devletinin çok kızmasının asıl nedeni de bu. Yoksam bölücü dedikleri kanallarda program yapan insanlar, Kürt coğrafyasında cirit atarken, neredeyse bütün medya kuruluşlarının kapılarını kapattığı birisine neden bu kadar dava açsınlar.

Sokrates’e başvurarak şunu belirteyim; at sineği görevi görüyorum. Düşünmem, sorgulamam birilerini rahatsız ediyor. Olsun! Sormaya devam edeceğim.

Çünkü insanların ölmesini istemiyorum. Kürt sorunu çözülürseTürkiye’nin demokratikleşeceğini ve çok zengin bir ülke olacağını biliyorum. Kürtlerin de antika fikirlerle bir yere varamayacaklarını belirtmekten çekinmiyorum. Marjinal kişi ve fikirlerle marjinal bir konuma geleceklerini tekrardan belirtiyorum.

Kızdınız mı? Olsun. ‚‘Ben bir at sineğiyim.‘‘ Sizi kızdırmak ve rahatsız etmek için varım. Dedim ya tarihi kişilikler rol modelim…

Mehmet Söğüt

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Sayin Sögüt,
    TC Kürdlerin hakkini verdigi gün, bitmistir.
    Cünkü ne Türkce diye bir dil ve nede Türk diye bir halk vardir.
    www.sediyani.com adresinden “bilinmeyen bir dil” makalesini okuyunuz.
    Malesef Sizlerin göremediginiz nokt burasidir.

İlgili Makaleler

Aynı kategoride
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: