Kurdistan

Barzani: Şengal asıl sahiplerine teslim edilmeli

IŞİD’in Şengal’e yönelik katliamının 6. yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan Başkan Mesud Barzani, “Şengal’de olağandışı bu duruma son verilmeli, Şengal asıl sahiplerine dönmeli” dedi.

IŞİD 3 Ağustos 2014’te Ezdi yurdu Şengal’e saldırmış sonrasında ise katliam yapmıştı. Katliamın yıl dönümüne ilişkin açıklama yana Başkan Barzani, Ezdilerin bir kez daha zulüm ve felaketlere uğramaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Başkan Barzani’nin mesajı şöyle:

“Bugün Şengal Katliamı felaketinin üzerinden 6 yıl geçti. Bu felakette IŞİD’li teröristler acımasızca Ezdi kardeşlerimize karşı suç işledi. Bu yara, Kürdistan halkının bedeninde asla unutulmayacak derin bir yara açtı. Ezdiler, Kürtlükleri, dinleri ve inançları nedeniyle teröristlerin vicdansız, kindar ve cehalet saldırısına maruz kaldı. IŞİD’li suçluların Ezdi kardeşlerimize karşı işlediği suç, tarih boyunca Kürdistan halkına karşı işlenen suç ve felaketler zincirinin bir halkasıydı. Bu yürek burkan günde, Şengal şehitleri ve kurbanlarını saygıyla anıyoruz. Bununla birlikte kanlarıyla Şengal’i ve Şengal Dağı’nı teröristlerin elinden kurtaran, mertçe intikam alan kahraman Peşmergeleri de anıyoruz. Buradan bir kez daha bütün imkânlarımızla; Ezdi kardeşlerimizin evlerine onurlu bir şekilde dönüp mutlu, istikrarlı, huzurlu, zulümden ve baskıdan uzak bir hayat yaşamaları ve kendi bölgelerini yönetmeleri taleplerini desteklediğimizi vurguluyorum.

Maalesef Şengal 16 Ekim olaylarından sonra Kürdistan halkı düşmanlarının planlarıyla karşı karşıya kaldı. O dönem başka felaketlerin yaşanmaması ve Ezdiler arası kavganın önüne geçilmesi için Şengal’in Ezdilere teslim edilmesi ve kendi bölgelerini kendilerinin yönetmesi için anlaşma yapıldı. Ancak şimdiye kadar Irak hükümeti bu anlaşmaya uymuş değil ve Şengal başka kimselerin eline geçmiştir. Yine bu sebeple, şimdiye kadar Ezdiler Şengal bölgesinde yaşamlarından ve geleceklerinden emin değiller, bölgelerine dönmüyorlar. Halen göçmen durumunda, kamp hayatı sürmektedirler ki doğrusu bu büyük bir zulümdür.

Bu yüzden Şengal’deki bu olağandışı duruma son verilmeli, Şengal asıl sahiplerine teslim edilmeli. Ezdilerle diğer bileşenlerin bir kez daha felaket ve zulümlere uğramaması için de gerekli önlemler alınmalıdır.

Şengal Katliamı’nın yıldönümünde, yüreğim her zaman Ezdi kardeşlerimize birliktedir ve o felaketin kurbanlarının yakınlarının acılarını paylaşıyorum. Şengal ve Kürdistan özgürlük yolunun bütün şehitlerinin aziz ruhlarına binlerce kez selam olsun.”

Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani’den Şengal açıklaması: Soykırım olarak tanıması gerekli çabayı göstereceğiz

IŞİD’in Ezdi yurdu Şengal’e yönelik 3 Ağustos 2014’te gerçekleştirdiği saldırı ve katliamın 6. yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani, “Şengal, Ezidilerin acılarını ve yaralarını fütursuzca kendi siyasi ajanda ve programlarını yürüten yasadışı silahlı grupların merkezi haline gelmiştir” dedi.

Katliamın 6. yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yapan Başkan Barzani şu ifadeleri kullandı:

“Hiç kimse insanlığın, 21. Yüzyılda, bütün dünyayı şoke edecek bir felakete bir kez daha tanık olabileceğini hayal edemiyordu. Şengal felaketi kurbanları ile bütün Ezidi kardeşlerimizin aziz ruhuna selam olsun.

Bu acıyı anarken maalesef halen Ezidi kardeşlerimizin yaraları kanamakta, binlercesi kamplarda göçmen hayatı yaşamaktadır. Şengal ve Ezidilere ait diğer bölgeler henüz inşa edilmemiş, geri dönüşlerin olabilmesi için istikrar ortamı oluşmamıştır. Şengal, Ezidilerin acılarını ve yaralarını fütursuzca kendi siyasi ajanda ve programlarını yürüten yasadışı silahlı grupların merkezi haline gelmiştir.

Bu anma vesilesiyle, Kürdistan Bölgesi’nin, Şengal’e huzur ve istikrarın geri gelmesi, yeniden inşası ve vilayet olması için çabaları devam edecek, Irak federal hükümeti ve Musul Valiliği’yle her türlü işbirliği ve desteği sunacaktır. Ayrıca uluslararası düzeyde de çalışma yürütülerek, BM ve UNITAD’ın bu suçu soykırım olarak tanıması ve suçluları yargı karşısına çıkarıp kurbanları tazmin etmesi için çaba gösterilecektir.

Ezidi kardeşlerimiz binlerce yıl boyunca kendi topraklarında din ve inançlarını korumuş, her zaman da birlikte yaşam ve hoşgörü kültürünün önemli bir faktörü olarak kalacaktır. Bu vesileyle bu kültürün derinleştirilmesi ve Kürdistan’ın bütün etnik ve dini bileşenler için güvenli ve korunaklı bir liman olmaya devam edeceğini taahhüt ediyoruz. Kaçırılan kişilerin bulunup kurtarılması ve akıbetlerinin ortaya çıkarılması için çabalarımızın süreceğini de bir kez daha vurguluyoruz.

Sayın Başkan Mesud Barzani’nin doğrudan komutasında Şengal’i kurtaran ve bu uğurda canlarını feda eden kahraman Peşmergelerin aziz ruhlarına selam olsun. İçerde ve dışarıda Ezidilere yardım sunan herkese teşekkürü bir borç biliyoruz. Ezidi kardeşlerimiz, adaletin sağlanması ve daha iyi bir gelecekte onlarla her zaman birlikte olacağımız konusunda müsterih olsun.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı