DÜNYA

Bangladeş tecavüz suçuna idam cezası

Bangladeş hükümeti dün yaptığı açıklamada, son günlerde ülkede büyük bir protesto dalgasına yol açan bir dizi cinsel saldırının ardından, ülkede tecavüzden mahkûm olanlar için ölüm cezası verildiğini duyurdu.

Başbakan Şeyh Hasina, bir hükümet toplantısının ardından, partisindeki önde gelen şahsiyetler de dahil olmak üzere çeşitli tarafların baskısı üzerine, tecavüzden hüküm giyenlere ölüm cezası veren bir kararnameyi kabul etti.

Bangladeş Adalet Bakanı Anis Al-Haq, bugün yürürlüğe girecek olan kararı Cumhurbaşkanının onaylayacağını söyledi.

Başkent Dakka ve ülkenin çeşitli şehirleri, erkeklerin fakir bir kadını soyup ona saldırdığını gösteren bir videonun yayılmasının ardından son günlerde tecavüz faillerinin cezalandırılmasını talep eden büyük katılımlı gösterilere tanık oldu.

Bangladeş’teki öfke, geçtiğimiz hafta iktidar partisinin öğrenci kanadı üyelerinin kuzeydeki Sylhet kentinde bir kadına toplu tecavüz olayına karışmakla suçlanıp, tutuklanmasının ardından alevlendi.

Bazı göstericiler, Başbakan Hasina’nın istifasını istedi ve protestolar dün Dakka’da şiddetli yağışlara rağmen binlerce insanın katılımıyla devam etti.

168 milyon nüfusa sahip Bangladeş, insan hakları gruplarından gelen eleştirilere rağmen idam cezası uyguluyor. Bangladeş’te son yıllarda çok sayıda Müslüman lider idam edildi. Yetkililer 2013 yılından bu yana 23 kişiyi asarak infaz etti ve yerel bir haklar grubuna göre en az 1.718 kişi de bu cezanın uygulanmasını bekliyor.

Kaynak: (AFP)

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu