Gündem

Avrupalı diplomatlar: ‘AB’nin Türkiye’ye yönelik havuç – sopa yaklaşımı iflas etti’

Türkiye’nin, ‘diplomasiye bir şans verme’ açıklamasıyla Doğu Akdeniz’den çektiği sismik araştırma gemisini yeniden Türkiye ile Yunanistan arasındaki tartışmalı sularda araştırma yapmak üzere bölgeye göndermesi krizi yeniden tırmandırdı.

Reuters, Avrupalı diplomat, uzman ve yetkililere dayandırarak verdiği haber analizde Türkiye ile ilgili dikkat çeken yorumlarda bulundu. Analizde, AB’nin Türkiye ile gerilimi yumuşatma amaçlı son stratejisinin iki haftalık aradan sonra başarısızlığa uğradığı ve Doğu Akdeniz’de çatışma riskini yine arttığı değerlendirmesi yapıldı.

AB’nin olası Ankara’ya yönelik ekonomik yaptırımları ele almak için hazırlandığı geçen zirve öncesi Türkiye geçen ay araştırma gemisini geri çekmişti. Analizde, bu süreç de hatırlatılarak, Avrupalı üç diplomatın, bu geminin yeniden bölgeye gönderilmesi kararı için “Ankara’nın Brüksel ile oynadığı izlenimi verdiği” yazıyor.

AB’deki bir diplomat ve yetkilinin, AB liderlerinin bölgede doğal gaz arama sorununa bir çözüm üretemeyip, hem yaptırım tehditleri hem de çoklu yararlar öneren “havuç -sopa yaklaşımının iflas ettiği” değerlendirmesine de yer verildi.

AB’nin Aralık ayındaki zirvede konuyu ele alacağı kaydedilen yazıda, ekim ayı sonunda Türk ve Yunan donanmalarının bölgede yapacağı tatbikatlara yer verildi.

Analizde ayrıca, NATO üyesi ve AB üyesi olmaya aday Türkiye’nin Avrupa’nın Suriye, Libya ve Rusya politikalarına kafa tuttuğu yorumu yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilişkinse şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Bölgesel güç olarak bağımsız bir yol izlemek isteyen otoriter Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen Avrupa’nın Türkiye’yi batının yanında tutmak istiyor.”

Analizde, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Ankara’yı protesto için Türkiye’ye yapacağı ziyareti ertelemesine rağmen Berlin’in bundan öte yaptırıma yanaşmadığı hatırlatılarak,“Türkiye’nin en önemli ticari ortağı ve yatırımcısı durumundaki AB, genişletilmiş yeni bir ticaret anlaşması önererek, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlayıp, Suriyeli mültecilere daha fazla yardım yaparak, Erdoğan’ı açık denizlerdeki enerji kaynakları haklarını açıklığa kavuşturmak için görüşmelere başlamaya ikna etmeyi umut ediyordu” ifadeleri kullanılıyor.

Carnegie Europe isimli düşünce kuruluşunun İstanbul temsilcisi eski diplomat Sinan Ülgen, “Türkiye’ye somut öneriler yapmayan AB teklifinin itibarı başarısızlığa uğradı” diyerek görüşlerini özetledi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu