Gündem

Avrupa Sol Partisi Başkanı Bierbaum: PKK yasağı kaldırılmalı

Avrupa Sol Partisi Başkanı Heinz Bierbaum, PKK yasağının bölge barışı önünde en büyük engel olduğunu belirterek, kararın kaldırılmasını istedi.
Kürtlere Uluslararası Adalet İnisiyatifi öncülüğünde 30 ülkeden dünyaca tanınmış isimlerin “PKK terör listelerinden çıkarılsın” talebiyle başlattığı imza kampanyası büyüyor. Kampanyaya katılan Avrupa Sol Partisi Başkanı Heinz Bierbaum, kampanyaya dair Fırat Haber Ajansı’na (ANF) değerlendirmelerde bulundu. PKK yasağının bölge barışının önünde en büyük engel olduğunun altını çizen Bierbaum, PKK’nin DAİŞ’e karşı mücadelede insanlık değerlerini korumasını hatırlattı.
PKK yasağının kaldırılması, PKK’nin AB “terör listesinden” çıkarılması, Türkiye’de ve tüm bölgede barış sürecine doğru önemli bir adım olacağını vurgulayan Bierbaum, “PKK ve müttefiklerinin DAİŞ’e karşı mücadeleye ve yüz binlerce etnik ve dini azınlık mensubunun kurtarılmasına katkıları ışığında, bu önemli bir dayanışma işareti ve Kürt özgürlük hareketinin gerekli tanınması olacaktır” dedi.
KÜRTLER DAMGALANIYOR
Bierbaum, PKK yasağı nedeniyle Kürtlerin sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da hak gasplarına maruz kaldığını, Kürtlerin Avrupa’da siyasal yaşamdan kopartıldığını belirterek, “PKK yasağı, Avrupa Birliği’nde yaşayan Kürtlerin, güvenlik güçlerinin baskısı ve gözetimi nedeniyle yasal Kürt hareketlerinde de aktif olmalarını engellemektedir. On binlerce Kürt kökenli insan ifade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü ve basın özgürlüğü gibi temel haklarına sahiptir. Yasak ve bunun sonucunda damgalama, entegrasyonun önünde bir engeldir” ifadelerini kullandı.
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Pkt yapsinlar en dogrusu bu ,Kurdistani cöpe atan bir hareketin Kurdistan ismini kullanmasi utanilacak birsey.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: