KÜLTÜR-SANAT

Asur Kralı Sanherib dönemine ait 3 bin yıllık tarihi yer büyük tehdit altında

Asur Kralı Sanherib’in Güney Kürdistan’ın Duhok kentine bağlı Çemco bölgesindeki mağara üzerindeki kabartması günümüze kadar varlığını sürdürmüş muhteşem bir tarihi eser.

Güney Kürdistan’da Asur dönemine ait onlarca tarihi yer çatışma bölgesi olması nedeniyle büyük bir tehdit altında. Binlerce yıldır korunarak bugünlere gelen tarihi yerler bugün gelişmiş teknolojik silahlar karşısında yok olma tehlikesi ile yüz yüze.

Güney Kürdistan’ın Duhok kentine bağlı Amedî ilçesinin Şeladizê kasabasının Çemco bölgesin ve aynı ismi taşıyan Çemco Nehri kenarındaki Asur Kralı Sanherib’e atfen yapılan taş kabartmalar ve bir kaya üzerine oyulmuş kaya tapınağı 2 bin 700 yıl öncesine tarihleniyor. Bu kaya tapınaklarının ön Hristiyanlık döneminde ilk Hristiyan halklara da bir sığınak olduğu tahmin ediliyor.

Tapınak düz bir kaya üzerine muntazam bir şekilde oyulumuş. Yine Kralı sembolize eden kabartmalar bulunuyor.

Kralı Sanherib kimdir?

Zalimliği ile nam salmış Asur Kralı Sargon’un oğlu ve halefi Sanherib (hükümdarlığı MÖ 704 – MÖ 681), kral olur olmaz Kimmerlere karşı sınırlarını korumaya çalıştı. Mezopotamya’nın diğer büyük gücü Babil ile ölüm-kalım savaşına girdi ve zaferle çıkmayı becerdi. Babil’in istilasıyla beraber Asur, doğal sınırlarına ulaşmış oluyordu.

Suriye’nin güneyindeki Yahudi krallıklarına saldıran Sanherib, buraları işgal ederek yağmaladı. Bu hareketi Yahudiler ve onların ardılı Hristiyanlar tarafından hatırlanacak ve dini öykülerdeki zalim Mezopotamya kralı imajına katkıda bulunacaktı.

Savaşçılığın yanı sıra Sanherib sanata da önem vermişti. Savaş esirlerini çalıştırarak başkent Ninova’yı tapınaklar ve ihtişamlı eserlerle doldurmuştu.

Rivayete göre eski çağlarda suyun yüksek yerlere taşınmasında kullanılan ve Babil’in Asma Bahçeleri’ni olanaklı kılan Arşimet burgusunu da Sanherib icat etmiştir. Kral Sanherib, Nisrok’un tapınağında ibadet ettiği sırada oğulları Adrammelek ve Şaretser tarafından öldürülmüştür.

BasNews, Wikipedia

Bir doğa görseli olabilir

Bir açık hava ve anıt görseli olabilir

Bir açık hava görseli olabilir

Bir açık hava görseli olabilir

Bir anıt ve açık hava görseli olabilir

Bir anıt ve açık hava görseli olabilir

Fotoğraf açıklaması yok.

Bir ağaç ve açık hava görseli olabilir

Fotoğraf açıklaması yok.

Bir açık hava ve ağaç görseli olabilir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu