DÜNYA

Aşı olmayan Brezilya Devlet Başkanı, pizzacının ardından futbol maçına da alınmadı

Salgın nedeniyle 600 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Brezilya, ABD'nin ardından dünyada Covid-19 kaynaklı en çok ölümün yaşandığı ülke konumunda.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı yaptırmadığı için Santos-Gremio futbol maçının oynandığı stadyuma alınmadığını açıkladı.

Brezilya’da yayın yapan Metropoles’teki videoya göre, tatil için Sao Paulo’da bulunan Bolsonaro, Covid-19 aşısı yaptırmadığı için karşılaşmayı stadyumdan izleyemedi.

Santos taraftarı olan Devlet Başkanı Bolsonaro, stadyuma alınmadığı için duyduğu rahatsızlığı, “Niye aşı kartı, aşı pasaportu? Santos’un maçını izlemek istiyordum, aşı olmak gerekiyor dediler. Niye? Aşı olanlardan daha fazla antikorum var” sözleriyle dile getirdi.

Sputnik’in aktardığı habere göre Brezilya’nın çeşitli bölgelerinde taraftarların stadyumdan maç izlemesi için Covid-19 aşısı yaptırma veya negatif PCR testi gösterme şartı bulunuyor.

Covid-19’u atlattığı için aşı olmak istemeyen Bolsonaro, “En son Brezilyalı aşı olduktan sonra aşı artarsa, o zaman karar vereceğim aşı olup olmamaya” demişti.

Koronavirüsü gribe benzeterek küçümsemesi sonrası kendisi de yakalanan Bolsonaro, salgını süresince yaptığı açıklamalar ve Covid-19 önlemlerini hedef alması nedeniyle sıklıkla eleştirilmişti.

Salgın nedeniyle 600 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Brezilya, ABD’nin ardından dünyada Covid-19 kaynaklı en çok ölümün yaşandığı ülke konumunda bulunuyor.

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu