DÜNYA

Arapça basın: Mısır-Türkiye savaşı kaçınılmaz

Arapça basın gündeminde bugün; Suriye’de İranlı milislere dönük hava saldırıları, Mısır ve Türkiye’nin Libya’da karşı karşıya gelmesi ile Hamaslı bir yetkilinin İsrail’e kaçması öne çıkan başlıklar oldu.

EL-BEYAN: “KİMLİĞİ BELİRSİZ DARBELER” İRAN’IN SURİYE’DEKİ VARLIĞINI ENGELLİYOR

Suriye’deki İran güçlerine dönük gerçekleştirilen bombardımanlara yere veren gazete, “İran tüm imkanlarını kullanarak Suriye’deki varlığını güçlendirmek istiyor. İran, Suriye ile hava savunma sistemlerinin geliştirilmesine dair yaptığı anlaşmayla güçlerine dönük saldırıların engellemeyi amaçlıyor” dedi. Suriye’deki İran’a bağlı güçlerden Şuheda Tugayı’ndan Rustem Ali Refî (İbrahim Asimi) isimli komutanın bombardımanda yaşamını yitirdiğinin aktarıldığı haberde, öldürülen komutanın danışmanlık görevi için Suriye’ye gönderildiği ve kimliği belirsiz savaş uçaklarının İran’a bağlı güçlere yaptığı bombardımanda hayatını kaybettiği belirtildi.

Haberde, Irak-Suriye hattında İran’a bağlı güçlerin bulunduğu noktalara yapılan bombardımanlarla İran’ın Suriye’deki varlığının hedef alındığı vurgulandı. Askeri Uzman Hatim El-Rawî’nin değerlendirmelerine yer verilen haberde, “İranlı milislere dönük bombardımanlar sistematik bir hal aldı. Bu bombardımanlarla İran’ın gücünün zayıflatılması hedefleniyor. İran’ın askeri pozisyonunu değiştirmek zorunda kaldığı bombardımanların Rusya’nın onayıyla yapıldığı belirtiliyor” diye aktardı.

EL-ARAP: MISIR-TÜRKİYE SAVAŞI KAÇINILMAZ

Türk devleti ve Mısır’ın Libya’daki askeri hareketliliğine yer veren gazete, haberinde Mısırlı yazar Mihemed Ebû Fedil’in makalesine yer verdi. Makalede şu ifadeler yer aldı: “Mısır, tüm girişimlerine rağmen Libya’da Türk devleti ile savaştan kurtulamayacak. Türk devleti de böylesi bir savaştan kaçınmaya çalışsa da savaş kaçınılmaz son olarak görülüyor. Kahire’nin Libya’daki kazanımları, Ankara için büyük kayıptır. Aynı şekilde Ankara’nın da kazanımları Kahire için büyük kayıp olacaktır. Her iki taraf tüm girişimlerine rağmen günün sonunda karşı karşıya gelecek.”

ŞARKUL AVSAT: İSRAİL’E ÇALIŞAN HAMAS YETKİLİSİNİN İSRAİL’E KAÇMASI TEDİRGİNLİK YARATTI

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na bağlı deniz komanda biriminden bir yetkili, 2009’dan bu yana İsrail istihbaratı için çalıştığının ortaya çıkmasının ardından İsrail ordusuna ait bir tekne ile Gazze Şeridi’nden İsrail’e kaçmasına yer veren gazete, söz konusu yetkilinin İsrail’e kaçmasının el-Kassam Tugayları’nda büyük tedirginlik yarattığını kaydetti.

 

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu