Video

Aldar Xelil: Yeni anayasa Kürtlerin haklarını da içermeli

Suriye’deki krizin çözümünün demokratik ulus olduğunu ifade eden PYD Eş Başkanlık Komite Üyesi Aldar Xelil, “Yeni anayasa Kürtlerin haklarını kapsamalıdır. Demokratik ulus projesi ile tüm Suriye demokratikleşir” dedi.

Halep’in Şêxmeqsud ve Eşrefiyê mahallelerinde Suriye’deki gelişmelerin tartışılması için bir toplantı düzenlendi. Toplantıya PYD Eş Başkanlık Komite Üyesi Aldar Xelil ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşan PYD Eş Başkanlık Komite Üyesi Aldar Xelil, “Suriye’ye 87 devlet müdahale ediyor. Bu da 3’üncü Dünya Savaşı’nın Suriye toprakları üzerinde yaşandığını gösteriyor. Bizim 7 yıllık tecrübemiz ortada, biz Suriye’yi parçalamak değil bir arada tutmak istiyoruz” dedi.

‘YENİ ANAYASA’DA KÜRTLER DE OLMALI’

Suriye’deki yeni anayasada Kürt halkı ve tüm farklı haklarının olması gerektiğine değinen Xelil şunları ifade etti: “Başta Türk devleti olmak üzere bazı devletler Şam hükümeti ile diyalog kurmamızı istemiyor. Projemizin çok iyi olduğunun farkındalar. Bizim tutumumuz onların çıkarlarına uygun değil. Bu yüzden Kürt halkına saldırıyorlar. Şartlar nasıl olursa olsun Kürt halkı yeni anayasa tartışmalarının içinde olmalıdır. Şam hükümeti Hafız Esad döneminden beri Rusya ile birlikte hareket ediyor. Rusya şimdi kendi çıkarları için Suriye’deki varlığını sürdürüyor.”

‘RUSYA KENDİ ÇIKARININ PEŞİNDE’

Rusya’nın her zaman kendi çıkarları için mücadele ettiğini dile getiren Xelil, “Efrîn işgalinde Rusya Türk devletine onay verdi. Rusya’ya güvenmeyiz. Efrîn’de halkımızın göç etmesinin en büyük sebebi Rusya’nın Türkiye ile imzaladığı anlaşmaydı. Uluslararası devletler Suriye krizinin devam etmesini istiyor. Sezar yaptırımları Şam hükümetine bir etki etmiyor. Sadece mevcut krizi derinleştiriyor” şeklinde konuştu.

‘KÜRTLER ARASINDA DİYALOG İSTEMİYORLAR’

Türk devletinin Kürtler arasındaki diyaloğa karşı olduğunu ifade eden Xelil “Türk devletinin yönlendirdiği bazı kişiler Kürtler arasındaki diyalogun sona ermesini istiyor. Türk devletinin  aklı ile hareket eden bazı gruplar da bizleri terör listesine koymaya çalışıyor” dedi.

HPG’nin Garê zaferini de ayrıca kutlayan Xelil, “Türk devleti 42 uçak ve özel kuvvetlerle saldırdı. Ancak 14 gerilla destansı bir şekilde direndi. HPG’liler iradeleri ile Türk devletinin saldırılarını boşa çıkardı” ifadelerini kullandı.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu