Video

Aldar Xelil: İşgal altındaki bölgelerin özgürleştirilmesi için mücadele güçlendirilmeli

PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelîl, Türk işgalinin sona erdirilmesi, Efrîn ve işgal edilen diğer bölgelerin özgürleştirilmesi için mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Efrîn Kantonu Meclisi, Şehba kantonunda bulunan Serdem Kampı’nda bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelil ve yüzlerce kişi katıldı.

Toplantıda konuşan Aldar Xelil, bölgede ve Suriye’de yaşanan siyasi gelişmeleri,  işgalci Türk devleti tarafından işgal edilen Efrîn’in durumu ve işgale karşı devam eden direnişi değerlendirdi.

‘EFRÎN’İN ÖZGÜRLEŞTİRİLMESİ İÇİN VERDİĞİMİZ MÜCADELEDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Mücadelenin Efrîn direnişi ruhuyla devam ettiğini söyleyen Aldar Xelil, “Son kararımızı verdik. Efrîn’i bırakmayacağız. İmkansızlıklardan dolayı Efrîn’den çıkmak zorunda kaldık. Ancak Efrîn’i asla bırakmadık ve Efrîn’i özgürleştirme konusunda ısrarcıyız. Bu iradeyle karar aldık ve Efrîn’den uzaklaştırılmayı kabul etmeyeceğiz. Her gün her dakika Efrîn’i özgürleştirmek için mücadele edeceğiz” dedi.

‘DEMOKRATİK ULUS PROJESİ SURİYE’DE BARIŞ VE İSTİKRARIN GARANTİSİDİR’

Suriye’ye müdahale eden devletlerin çıkarları için krizin ömrünü uzatmak istediğini belirten Aldar Xelil şunları söyledi: “Kuzey ve Doğu Suriye’de demokratik ulus projesi uygulanmaya başladığında, bu projenin Suriye’de barışı, istikrarı ve gelişimi kalıcılaştıracağı belli oldu. Ancak bu durum Türk devleti başta olmak üzere hegemon güçlerin ve Suriye’ye müdahale eden güçlerin hoşuna gitmedi. Bu yüzden de Suriye topraklarını işgal etmeye Efrîn’den başladılar. Amaçları bölge halklarının iradesini kırmak, demokratik ulus projesini yok etmekti. Demokratik ulus projesi yerine El Nusra ve DAİŞ zihniyetini yaymak istediler.”

İşgalci Türk devletinin son olarak Garê’ye ve  Medya Savunma Alanları’na  yönelik saldırılarına dikkat çeken Xelil, “Türk devleti tüm askeri ve son teknoloji teknik silahlarıyla bölgeyi işgal etmek istedi. Garê’ye yönelik saldırı ile Kürdistan bölgeleri arasındaki bağlantıları kesmeyi, Şengal’in işgalini kolaylaştırmayı ve Rojava ile bağlantısını kesmeyi hedeflediler. Ancak saldırıları boşa çıkarıldı ve Garê’den yenilgiyle döndüler” diye konuştu.

Türk devletinin yenilgisinin saldırılarını devam ettirmesini engellediğini ifade eden Xelil, “Türk devleti Kürdistan dağlarından çekildiğini iddia ederek, yalnızca normal silahlar kullanan güçler karşısındaki yenilgisini örtbas etmek istedi” dedi.

Şehba kantonundaki Efrînlilerin mücadeleye devam ettiğini söyleyen Xelil, “İşgalci Türk faşizmini yok edeceğiz. Efrîn ve tüm işgal edilen bölgeleri özgürleştirip, onurlu bir yaşam sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu