Video

Aldar Xelil: Biz Suriye’ye dışarıdan gelen hiçbir güce yardım etmeyiz

Özerk Yönetim’in herkesle diyalog kurmaya hazır olduğunu ifade eden PYD Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelil, Suriye’ye dışarıdan gelen hiçbir güce yardım etmediklerini dile getirdi.

PYD Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelil Qamişlo’daki 19 Temmuz devrimi yıl dönümü kutlamalarında konuştu.

Konuşmasına 19 Temmuz devrimini kutlayarak başlayan Aldar Xelil, “19 Temmuz devrimi gerçek devrimin temsilciliğini yapıyor. Arap Baharı ile birlikte birçok halk despot yönetimlere karşı başkaldırdı. Ancak onlara öncülük eden örgütler hep iktidarı hedefledi. Halklara alternatif oluşturmadılar. 19 Temmuz devrimi ise tüm halklara gerçek bir devrim sundu. 19 Temmuz devrimi temelini kadın özgürlüğü ve halkların kardeşliği üzerinde inşa etti” dedi.

Xelil konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kuzey ve Doğu Suriye halklarının ortaklaşması ile birçok kazanım elde ettik. 19 Temmuz devriminin halkların devrimi olduğunu kanıtladık. Bu yüzden devrimin kazanımlarını korumak için herkes mücadeleyi büyütmelidir.”

Suriye’nin durumuna dikkat çeken Xelil şunları kaydetti: “Bazı uluslararası, bölgesel güçler Suriye sahasında kendi çıkarlarının sağlanmasını istiyor. Bizler bunların yanında durmayacağız. Biz ne İran, ne ABD ne de Şam Hükümeti’nin bir parçası değiliz. Halkımızı korumak için her şeyi yapmaya hazırız.”

Özerk Yönetimin Suriye krizine yegane alternatif olduğunu vurgulayan Xelil, Özerk Yönetim’in desteklenmesi, güçlenmesi ve gelişmesi için yakın zamanda seçimlerin gerçekleşeceğini belirtti.

Diyaloga her zaman hazır olduklarını kaydeden Xelil, “Şam Hükümeti ile diyalog kurup Suriye’nin sorunlarını tartışmaya hazırız. Tüm halklar ve inançlar Özerk Yönetimi desteklemelidir. Bu çerçevede çözüm sağlanır” ifadelerini kullandı.

Türk devletinin Başûrê Kurdistan’a yönelik işgal saldırılarına ve KDP’nin tutumuna dikkat çeken Xelil konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Türk devleti KDP ortaklığıyla HPG’ye saldırıyor. KDP gerillaya karşı saldırılara katılırsa biz Rojava Kurdistanı olarak sessiz kalmayız. Rojava düşmana hizmet eden anlayışa sert bir şekilde cevap verecektir. Şehitlerin kazanımlarını koruyacağız.”

Xelil, Kürt partilerinin düşmanın tuzağına düşmemesi için de çağrı yaptı.

ANHA

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Vê îdeolojîyê li xupana bakur…kir. Nûha jî we li rojava bi kar tînin mixabin. Wex wex, ew bê aqil buna vê partîyê.

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: