Kurdistan

“ABD’li petrol şirketi HSD ile petrol anlaşması imzaladı”

Delta Crescent Energy LLC isimli ABD’li petrol şirketiyle Suriye Demokratik Güçleri’nin petrol anlaşması imzaladığı aktarıldı. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin anlaşmayla ilgili Türkiye’yi de bilgilendirdiği, ‘Ankara’nın olumsuz tepki vermediği’ kaydedildi.

ABD’li bir petrol şirketiyle Suriye Demokratik Güçleri’nin (HSD) petrol anlaşması imzaladığı belirtildi. Anlaşmanın ‘Beyaz Saray’ın bilgisi ve teşviki ile imzalandığı’ ifade edilirken, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Türkiye’ye petrol anlaşması hakkında bilgi verdiği ve ‘Ankara’nın olumsuz tepki vermediği’ aktarıldı.

Al-Monitor’den Amberin Zaman’ın haberinde, Delta Crescent Energy LLC isimli petrol şirketinin HSD ile anlaşmasına ABD hükümetinin destek verdiği belirtildi. Zaman’a konuşan kaynaklar, anlaşmanın ‘üzün süredir gündemde olduğunu’ ve şirketin Suriye’de faaliyet göstermesi için ABD Hazine Departmanı’na bağlı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’nden (OFAC) lisans aldığını dile getirdi.

Zaman, Suriye Demokratik Konseyi (SDK) ABD temsilcisi Sinem Muhammed’in Whatsapp aracılığıyla Delta Crescent şirketinin HSD ile anlaşmasını doğruladığını aktardı.

‘Ankara olumsuz yanıt vermedi’

Al-Monitor’e konuşan kaynaklar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin HSD ile yapılan petrol anlaşmasıyla ilgili Ankara’yı bilgilendirdiğini ifade etti. Ankara’nın ‘olumsuz tepki vermediği’ kaydedilirken, başka bir kaynak Rusya’nın da bilgilendirildiğini aktardı.

Graham ile Kobanê görüştü

Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden olan ve ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığıyla bilinen Senatör Lindsey Graham’ın, HSD Genel Komutanı Mazlum Kobanê’yle görüştüğü belirtildi. CBS muhabiri Christina Ruffini, Graham’ın anlaşmayı doğruladığını dile getirdi.

Haberde, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun oturumunda, Graham’a anlaşmanın ‘bir sakıncası olmadığını söylediği’ belirtildi.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

 1. Bu iyi bir haber/
  Petrol parasi ilà memur maa§larini odenmeli ve Kami§lidaki i§galçi Aliviler kovulmali.
  PYD,ye ùçùnçù yol onerenler PKK,den ayrilan ama PYD,nin yenilmesini istiyen muamali ki§ilerdir.
  Seranser Kùrdistanda Kùrdin kazanimlarina dù§man sol maskeli Alivi islamcilardir.
  ùstelik ne Ereb Aliviligi nede Tirk Aliviligi ilà alakasi olmayanlardir.
  Bu sahtekarlar kuzey Kùrdistanda Alivi islam olmadigini bildigi halde Tirk begta§i Alivi kemalistlerin çomezi olan Kùrdistan xainleridirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu