DÜNYA

ABD istihbaratından seçim yorumu: Rusya Trump’ı, Çin Biden’ı destekliyor

Trump, istihbaratın Çin’le ilgili iddiasına katılarak, ‘Çin, Trump’ın uykucu Joe Biden’a kaybettiği bir seçimi görmekten mutlu olurdu’ ifadesini kullandı.

ABD’de 3 Kasım’da gerçekleştirilecek seçimlere ilişkin Amerikan istihbaratından dikkat çeken bir yorum geldi. ABD istihbaratı seçime yönelik ‘Rusya Trump’ı, Çin Biden’ı destekliyor’ değerlendirmesinde bulundu.

ABD istihbaratı 3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimlerine yönelik kamuoyuna ilk kez değerlendirmelerde bulundu. Amerikan istihbaratının iddiasına göre, ABD Başkanı Donald Trump’ı yeniden başkan seçtirmek isteyen Rusya, Demokratların adayı Biden’ı karalamaya çalışıyor. Amerikan istihbaratı, Çin’in ise Trump’ın tekrar seçilmemesi için çabaladığı görüşünde.

DHA’nın haberine göre Amerikan Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Direktörü William Evanina, kamuoyuna yaptığı açıklamada, Rusya’nın ABD eski Başkan Yardımcısı ve Deomrat Parti’nin Başkan Adayı Joe Biden’ı “karalamak” için birçok yönteme başvurduğunu iddia etti. Eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Ukrayna politikaları ve Rusya’daki Putin karşıtı muhalefete verdiği destek nedeniyle Biden’ın Moskova tarafından geçmişte de doğrudan hedef alındığını savunan Evanina, Kremlin bağlantılı kişilerin ABD Başkanı Donald Trump’ın yeniden seçilmesi için çalıştığını ileri sürdü.

‘ÇİN, TRUMP’IN SEÇİLMEMESİ İÇİN UĞRAŞIYOR’

Amerikalı istihbarat şefi Evanina, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Çin ve İran’la ilgili iddialarda da bulundu. “Değerlendirmelerimize göre, Çin tahmin edilemez olarak gördüğü Başkan Trump’ın yeniden seçilmesini tercih etmiyor” diyen Evanina, Pekin’in ABD’deki kamu politikasını bu doğrultuda şekillendirmek için sarf ettiği çabaları artırdığını ve Çin’in çıkarlarına karşı olarak gördüğü siyasi figürlere baskı yaptığını savundu.

TRUMP: BİDEN SEÇİLİRSE ÇİN ÜLKEMİZE GİRECEK

Trump, Evanina’nın Çin’le ilgili iddiasına katılarak, “Çin, Donald Trump’ın uykucu Joe Biden’a kaybettiği bir seçimi görmekten mutlu olurdu” dedi.

Gazetecilere konuşan ABD Başkanı Trump, Çin’in “ABD’ye sahip olma hayali kurduğunu” iddia etti. Trump, “Joe Biden başkan olursa, Çin ülkemizi ele geçirir” ifadesini kullandı.

Trump, şu ana kadar Rusya’ya karşı kendinden “daha sert” bir ABD lideri olmadığını savundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Aynı kategoride
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı