Gündem

AB liderleri, Erdoğan ile bir araya geldi

Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Birliği’nin (AB) en üst düzey iki yetkilisi AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘in Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir araya geldiklerine dair bir paylaşım yaptı. Avrupa Konseyi Başkanı Michel, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

“Ankara’da Ursula von der Leyen ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği üzerine görüşmeyi başlayacağız. Daha yapıcı bir gündem inşa edebilmek için gerilimin sürekli olarak azalması gerekli”

HDP’ye yönelik kapatma davası da gündemde

Bugün gerçekleşen görüşmede 25 Mart’ta AB Konseyi tarafından duyurulan Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve göç mutabakatının yenilenmesi konularında daha somut ifadelerin kullanılması öngörülüyor. AB yetkililerin gündeminde, başta HDP hakkında kapatma talebiyle dava açılmasının istenmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı olmak üzere, insan hakları ve demokrasi açısından artan kaygıların da olacağı belirtildi.

Alman muhalefetinden Ankara ziyaretine tepki

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Michel’in, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi, Almanya muhalefetinde tepkiyle karşılandı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesine Almanya muhalefet partilerinden tepki geldi. Deutsche Welle Türkçe’nin geçtiği haberde, Almanya Federal Meclisinde grubu bulunan muhalefet partilerinden Yeşiller’in önde gelen siyasetçilerinden, milletvekili Cem Özdemir; Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Erdoğan ile görüşmesini eleştirdi.

ALAY ETMEKTİR

Görüşme öncesinde Twitter hesabından konuyla ilgili bir mesaj yayınlayan Özdemir, “Erdoğan muhalefeti tasfiye etmek istiyor. İstanbul Sözleşmesi’nden çekiliyor. Yüz binlerce masum insanı mahkeme önüne çıkarıyor. Von der Leyen ve Michel ise bugün hediyeler sunmak için Erdoğan’la görüşüyor. Bu Brüksel’in kendini küçültmesi ve Türkiye’deki tüm demokratlarla alay etmesi anlamına gelir” dedi.

‘YANLIŞ BİR SİNYAL’

Muhalefet partilerinden liberal Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Parlamento Grup Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff’a göre de Von der Leyen ve Michel’in Ankara ziyareti için “yanlış bir sinyal” dedi.

MÜZAKERELER KESİLMELİ

“Muhalefetin ve gazetecilerin işini yapması ağır bir biçimde engelleniyor ve adaletin tarafsızlığı fiilen ortadan kaldırılmış durumda” diyen Lambsdorff, Enerji Bakanı’nın, Doğu Akdeniz’de yakında yeniden doğal gaz arama faaliyetlerine başlanacağı yönündeki açıklamalarına dikkati çekti. AB’nin Türkiye’ye açık ve net bir ret cevabı vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Lambsdorff, “Türkiye ile AB’ye tam üyelik müzakerelerinin kesilmesinin zamanı geldi” dedi.

BİR İLÜZYON

Avrupa Parlamentosu’nda milletvekillerinden Alman Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Manfred Weber ise, Türkiye ile Gümrük Birliği’ni genişletme görüşmelerine başlamanın şu an için erken olacağını savunarak, “Türk yönetimi önce bazı adımlar atmalı” dedi. Weber, Türkiye’nin AB üyeliğinin ise “açık bir şekilde ilüzyon” öldüğünü dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu