Video

PYNK Hesekê’den mesaj verdi: Ulusal birlik ataların rüyalarını gerçekleştirecek

Hesekê’de PYNK’nin öncülük ettiği protesto eyleminde yapılan konuşmalarda ulusal birliğe ilişkin tarihi mesajlar verildi.

Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) tarafından yapılan çağrı üzerine Qamişlo ve Hesekê’de binlerce kişi alanlara çıkmıştı. Hesekê’de Mifti mahallesinde toplanan kitle PYNK flamaları ve pankartlarla Xabur Kültür ve Sanat Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Sık sık işgal saldırılarına karşı direniş sloganları atan kitle, ulusal birliğin sağlanması talebinde bulundu.

Xabûr Kültür ve Sanat Merkezi önünde mitinge dönüşen eylemde şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Mitingde kitleye hitap eden Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Neclaa Temo, Türk devletinin Kürt halkının dilini, kimliğini ve kültürünü yok etmeye çalıştığına dikkat çekti. Kuzey ve Doğu Suriye halklarının QSD’nin etrafında kenetlenmesi gerektiğini kaydeden Neclaa, Türk devletinin saldırılarının kırılması için Kürt partilerinin de bir araya gelerek ulusal birliği sağlaması gerektiğini söyledi.

‘SESSİZLİK TÜRK DEVLETİNİN SUÇLARINI SÜRDÜRMESİNE NEDEN OLUYOR’

Mitingde söz alan Demokratik Barış Partisi Başkanı Telal Mihemed, Türk devletinin Suriye krizini derinleştirdiğini söyledi. Türk devletinin Suriye muhalefetini kandırdığını vurgulayan Mihemed, kullanılan çetelerin Osmanlı’nın yeniden kurulmasına hizmet ettiğini savundu.

Sözde Suriye Milli Ordusu’nun Kuzey ve Doğu Suriye’de akıl almaz suçlar işlediğine işaret eden Mihemed, uluslararası kamuoyunun işlenen suçlar karşısında sessiz kaldığını belirtti. Yaşanan sessizlikten Türk devletinin cesaret aldığını belirten Mihemed, “Sessizlik Türk devletinin suçlarını sürdürmesine neden oluyor. Türk devletinin tarihi soykırım ve katliamlarla dolu bir tarihtir. Sadece Kuzey ve Doğu Suriye’de değil Irak, Libya ve Ermenistan’da da aynı katliamlar deneniyor. Bunlara sessiz kalan uluslararası kamuoyu da bu suçlardan sorumludur. Bir an önce bu sessizlik kırılmalı ve Türk devletine ciddi bir tepki gösterilmelidir. Aksi takdirde Türkiye, uluslararası alanda tehlikeler ortaya çıkarmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

‘İŞGALCİLİĞE SINIR KONULMALIDIR’

Kürt Ulusal Birliği Partileri’ne de seslenen Mihemed, uluslararası kamuoyuna baskı yapılmasını istedi. Türk devletinin işgalcilikte sınır tanımadığına dikkat çeken Mihemed, işgalciliğe sınır konulması için Kuzey ve Doğu Suriye halklarının birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Türk devleti ve çetelerinin Suriye’den çıkarılması gerektiğinin altını çizen Mihemed, “Türk devletinin göç ettirdiği halkın evine geri dönmesi sağlanmalı ve bu suçu işleyenlerden hesap sorulmalıdır. Bütün bunlar için uluslararası kamuoyunun tez zamanda harekete geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘TEK KURTULUŞ YOLU BİRLİK’

Türk faşizmine karşı Kürt ulusal birliğinin elzem olduğunun altını çizen Mihemed, “Kürt halkı, karşı karşıya olduğu tehditler karşısında bir an önce birliğini sağlamalıdır. Düşman, Kürt halkının birlik olmasından korkuyor. Bu nedenle sürekli olarak Kürt halkının içine fitne sokmaya çalışıyor” dedi. Halkların dikkatli olması gerektiğini söyleyen Telal Mihemed, “Tek kurtuluş yolumuz birliktir. Birlik olursak Kürt halkının kazanımlarını koruyabiliriz. Birlik olursak Suriye krizinin çözümünde ağırlığımızı koyabiliriz. Suriye krizinin çözümünde etkin bir rol alırsak, ‘Kürtler ayrılmak istiyor’ görüşünü de yıkmış oluruz” şeklinde konuştu.

‘İMHA SİYASETİNE KARŞI BİRLİK OLMALIYIZ’

Son olarak söz alan Cizre Bölgesi Özerk Yönetimi Eş Başkanı Telat Yûnis, Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî halklarının Türk işgaline karşı gösterdiği direnişi selamladı. Kürt ulusal birliğinin sağlanması halinde bölgedeki tüm halkların bundan olumlu olarak etkileneceğini dile getiren Yûnis, “Siyasi partilerin ulusal birlik için attığı adımlar kutlu adımlardır. Özerk Yönetim projesinin korunması tüm halkların çıkarınadır. Ulusal birlik, Özerk Yönetim kurumlarının korunması için zırhlı bir duvar olacaktır. İmha siyasetine karşı tüm halkların birlik olması gerekiyor. İşgal siyasetini direnişle boşa çıkaracağız” dedi.

Miting sloganlarla son buldu.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu