Kurdistan

177 kişi öldürülmüştü: AYM ‘Cizre bodrumları’ başvurusunu reddetti

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde iki ayrı bodrumda öldürülenlere ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvuru reddedildi.

Ret kararına ilişkin gerekçe henüz yayınlanmadı.

AYM’ye yapılan başvuru gerekçesinde, “İdari makamlarca alınan sokağa çıkma yasağı kararının hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, güvenlik güçlerinin haksız ve orantısız güç kullanımı sonucu meydana gelen yaralanmalar, yaralıların bulundukları yerde ölünceye kadar yaralı ve bitkin bir vaziyette tutulmaları, bu kişilerin sağlık hizmetlerine erişmelerine izin verilmemesi, anılan durumun sözü edilen kişilerin yakınlarının ruhsal durumları üzerinde doğurduğu etki, sonuç olarak yaralıların ölmesi, ölenlerin yakınlarının cenazelere uzun süre ulaşamamaları, bahsedilen olaylarla ilgili etkili bir ceza soruşturması yürütülmemesi, güç kullanan kamu görevlileri için cezasızlık hâli yaratılması ve insan hak ve özgürlüklerinin devlet tarafından kötüye kullanılması nedenleriyle yaşam hakkının ve kötü muamele ile temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması hakkındaki yasakların ihlal edildiği iddialarına ilişkindir” ifadeleri yer aldı.

Kararı sosyal medya hesabından üzerinden paylaşan Avukat Ramazan Demir, bu kararla birlikte iç hukuk yollarının tüketildiğini ve AİHM’e tekrar başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

Demir, “AİHM’in ret gerekçesi olan AYM iç hukuk yolu da böylece tükenmiş oldu. AYM’nin gerekçeli kararını gördükten sonra AİHM’e başvuruları tekrar yapacağız” dedi.

Ne olmuştu?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı döneminde 131 bin nüfusu bulunan ilçenin 11 mahallesi tamamen giriş-çıkışlara kapatıldı.

Bu süreç zarfında insan hakları örgütlerinin raporlarına göre; kent genelinde 288 kişi yaşamını yitirdi. Bu kişilerden 177’si sığındıkları evlerin bodrum katlarında 7 Şubat 2016 günü öldürüldü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu