Kurdistan

16 Ekim ihanetinden sonra Kerkük ve diğer Kürdistani bölgelerde yaşanan işgal ve zülm

16 Ekim ihanetinden sonra Kerkük ve diğer Kürdistani bölgelerde yaşanan işgal ve zülm.

Kerkük’te 16 Ekim 2017’de büyük bir ihanet gerçekleşti. Çünkü kent işgalci güçlerin eline geçti. Ekim ihanetinden sonra Kerkük ve diğer Kürdistani bölgelerde büyük bir kriz yaşandı. Kürt yurttaşların mal ve mülklerine el koyma, Kürtleri resmi-idari görevlerden uzaklaştırma ve birçok baskı ve zorbalık yapılmaya devam ediliyor.

1991’de nasıl ki milyonlarca Kürt göçe mecbur kaldıysa Kerkük’te de aynı durum gerçekleşti. Bu sefer de Irak güçleri, bölge ülkelerinin plan ve destekleri ve iç sorunlar nedeniyle gerçekleşti. Özellikle de Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde şiddet ve zülme uğrayarak öldürülüp tutuklandılar.

Kerkük ve diğer Kürdistani bölgelerin işgal edilişinin daha ilk günü bölgenin demografik yapının değiştirilmesine başlanıldı. Bu Kürdistani bölgeler, yüzlerce Peşmerge’nin kanı ile barbar IŞİD’in elinden kurtarılmıştı. Yine bu bölgeler, Irak güçleri özellikle de Haşdi Şabi’nin eline geçti.

Kürdistan 24’ün edindiği belgelere göre, 16 Ekim 2020’ye kadar Kerkük’ün Araplaştırılması devam ediyor.  Söz konusu son 3 yıl içinde 25 bin yabancı Arapların Kerkük’e yerleştirildikleri ifade ediliyor. Diğer yandan, Kerkük’te 53 binden fazla Kürt yurttaşın, Irak ordusu ve Haşdi Şabi nedeniyle göç etmek zorunda kaldığı ifade ediliyor.

Irak’ın seferberliği nedeniyle 28 Peşmerge şehit oldu. Anayasaya göre Peşmerge, Irak savunma sisteminin bir parçası.

Aynı zamanda 283 vatandaş, Haşdi Şabi ve Irak’ın diğer güçleri tarafından öldürülürken 453 sivil de yaralandı.  Peşmerge’nin Kerkük’te olmaması asayiş güçlerinin varlığı güvenlik sorununu ortaya çıkarmıştır. Terörist gruplar istedikleri gibi davranıyor. Son 3 yılda 4887 kötü olay gerçekleşti.

3 bin Kürt yurttaşın evi talan edildi.  Kerkük’ün idari yönetiminde yer alan 120 yurttaşın görevlerinden uzaklaştırılırken Arap ve Türkmenlerin Kürtlerin görevlerine yerleştirdikleri ifade edildi. Kürtlerin gözünü korkutmak ve Kerkük’ten göçe zorlamak için 200 Kürdün evi yakıldı. Diğer yandan 5 medya kuruluşuna ait ofis ateşe verildi.

Kürdistani partilere ait bina ve 50 merkeze el konuldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu