Video

12 Eylül darbesi, Erdoğan-Bahçeli Türkiye’sinin taşlarını nasıl döşedi?

Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar’ın hazırlayıp sunduğu Dersimiz Tarih’te 12 Eylül Askeri Darbesi ve o günden bugüne Erdoğan-Bahçeli Türkiye’sinin taşlarının nasıl döşendiği ele alınıyor.
Darbenin 41. yıl dönümünde Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar’ın konukları  Prof Binnaz Toprak, Prof Baskın Oran, Yektan Türkyılmaz ve Ertuğrul Günay darbe dönemi yaşananlar ile günümüz Türkiyesi’ndeki gelişmeleri değerlendiriyor.
Programda 12 Eylül Askeri Darbesi dönemi yaşadıklarını anlatan Baskın Oran’ın aynı zamanda Kenan Evren’in Yazılmamış Anıları isimli iki ciltlik bir kitabı da bulunuyor.
“Daha önceki darbeler 12 Eylül gibi değildi” ifadesini kullanan Baskın Oran, Kenan Evren’in referanslarını sürekli din tarihinden doğru veridiğini belirtirken “Zaten sonrasında bu Erdoğan ile zirveye çıktı.  Dolayısıyla 12 Eylül Türkiye’nin başına Kürt meselesini ve İslamcılığı getiren darbedir.” ifadelerini kullandı.
Baskın Oran sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir dönem Mehmet Ağar gibi birisi bile ‘Kürtleri dağdan ovaya indirelim’ diye bir söz söylemişti, bu çok önemli bir sözdür, bugün ise aksine HDP üzerinden Kürtlerin parlamenter mücadele yapmaları engelleniyor, HDP kapatılmak isteniyor. Sadece bunlar dahi bugünü 12 Eylül’ün direkt hazırlayıcısı, senin tabirinle ebesi olduğunun, kimse tarafından reddedilemeyecek kanıtlarıdır.”
Yüzde 10 barajıyla 41 yıldır uğraşan bir toplum ve çok sert bir Türk milliyetçiliği çizen anayasa ile son 21 yıllık iktidara yapmak istediklerini tepsi içerisinde sunan bir sistem olduğunu dile getiren Yavuz Baydar’ın sorusunu yanıtlayan Ertuğrul Günay, sıkıntının çok partili rejimin 27 Mayıs ile engellendiğini ve sıkıntının 27 Mayıs’ta başladığını belirtti.
“Bugün hala 27 Mayıs’ı kutsayanlar var” diyen Ertuğrul Günay “şu gerçeği unutuyorlar aslında 27 Mayıs 1957’den bu yana süregelen fikirleri anayasaya geçirdi. Askerler öyle bir anayasa yapmadılar. 27 Mayıs olmasaydı, 1960 veya 1961’de seçim sonuçları gösteriyor ki, iktidar halk oylarıyla değişecek ve 1957-79’dan beri gelen fikirler büyük ölçüde halkın eliyle seçilmiş bir meclisin eliyle anayasa olacaktı.” ifadelerini kullandı.
12 Eylül ile bugün yaşananları mukayese eden Binnaz Toprak, Türkiye’de şu anda tek adam rejimi değil, iki adam rejiminin bulunduğu ve Erdoğan ile Bahçeli’nin ülkeyi yönettiğini ve bu nedenle de Siyasal İslam ile aşırı milliyetçiliğin iç içe geçmiş olduğunu söyledi.
Yavuz Baydar’ın sorusunu yanıtlayan Yektan Türkyılmaz ise bugünü ve yarını anlamak için bugün Türkiye’nin yeniden bir kırılma döneminden geçtiğinin görülmesi gerektiğini dile getirdi.
Türkyılmaz “Sürdürülemeyen bir rejim var, yine ayak sesleri gelen birçok kötü senaryolar da var. Eğer 12 Eylül’den bir ders alacaksak, bir tek ne olacağına dair değil, ne yapılması gerektiğine de bakılmalı” yorumunda bulundu.
Ahval
Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu