Video

​​​​​​​Türk devletinin yargılanması için başvuru hazırlığı

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin sivillere dönük işledikleri suçlardan ötürü uluslararası mahkemelerde yargılanması için başvuru hazırlığı yapan Cizre Bölgesi İnsan Hakları Örgütü Eş Başkanı Evin Cuma, tüm insan hakları kurumlarına destek çağrısında bulundu. Evin, Minbic’deki sivil katliamı için Türk devletinin savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini vurguladı.

Cizre Bölgesi İnsan Hakları Örgütü, Türk devleti ve çetelerinin işgal altında tuttukları bölgelerde işledikleri savaş suçları ve hak ihlalleriyle ilgili uluslararası mahkemelere başvurmaya hazırlıyor. İnsan Hakları Örgütü, Türk devleti ve çetelerinin yargılanma sürecinin başlatılması için kimi hukuk kurumu ve bir grup avukatla birlikte çalışmalara başladı.

İşgalci Türk devleti son olarak 27 Temmuz’da Minbic’in Qurtwêran köyünde sivillere yönelik katliam gerçekleştirmiş, katliamda 4’ü çocuk 6 sivil şehit olmuş, 6 sivil de yaralanmıştı.

Cizre Bölgesi İnsan Hakları Örgütü Eş Başkanı Evin Cuma, uluslararası mahkemelerin, katliam nedeniyle işgalci Türk devletini ‘savaş suçu’ kapsamında yargılaması gerektiğini ifade ederek, “Bu katliam, savaş suçu olarak ele alınmalıdır. Fakat Türk devletinin sadece Suriye’deki değil, Libya ve Yemen’de işlediği suçlara karşı da sessiz kalınıyor. Dünya demokratik güçlerini ve uluslararası toplumu, Türk devletinin işlediği suçları durdurmak için harekete geçmeye çağırıyoruz” diye konuştu. 

Uluslararası Koalisyon ile Türk devleti arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının 8 ayı geride bırakmasına rağmen anlaşmanın uygulanmadığını ve saldırıların devam ettiğine dikkat çeken Evin, bu işgal saldırılarında onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarcasının da yaralandığını dile getirdi. Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê’ye yönelik işgal saldırılarına karşı uluslararası sessizliğin devam ettiğini belirten Evin, “İşgalci Türk devleti ve çetelerinin işgal saldırılarının devam etmesine ve varılan ateşkes anlaşmasının kararlarının da ihlal edilmesine rağmen başta ABD ve Rusya olmak üzere tüm uluslararası kamuoyu sessizliğini koruyor” dedi.

‘SAVAŞ SUÇLARI HALEN DEVAM EDİYOR’

Efrîn’in işgalinden sonra evlerini terk etmeyen sivillerin öldürülme, yaralanma, tutuklanma, kaçırılma ve işkenceyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Evin, “2018 yılında Efrîn’e dönük işgal saldırıları başladığı günden bu yana Türk devleti evlerini terk etmeyen sivillere karşı savaş suçları işlemeye ve hak ihlallerini sürdürüyor” dedi. 2019 yılına kadar 50’yi aşkın sivilin işgalci Türk devleti ve çeteleri tarafından cezaevlerinde işkenceyle katledildiklerine dikkat çeken Cuma “Cezaevinden çıkanların anlatımlarına göre cezaevlerinde çok zorlu koşullarda yaşıyorlar. Aralarında Kürtlerin de olduğu onlarca kadın çıplak olarak çocuklarının gözü önünde işkenceye maruz kalıyor. Birkaç gün önce Türk devleti ve çetelerine ait bir cezaevinden çocuğuyla birlikte çıkan bir kadının çok zorlu koşullar yaşadığını, vahşet düzeyinde sorgulamaların yapıldığını, asılsız suçlarla yargılandıklarını ve işkence gördüklerin anlattı” dedi.

‘SURİYE VATANDAŞLARI TÜRKİYE’DE YARGILANIYOR’

Kaçırılarak cezaevlerine konuların ancak fidye karşılığında serbest kalabildiklerini aktaran Evin,“90 kişi Türk devletine karşı faaliyet yürüttükleri iddiasıyla yargılanmak üzere Türkiye’ye götürülüp tutuklandı. Suriye vatandaşı olmaları ve Suriye’de yaşamalarına rağmen, işgalci Türk devletine karşı ihanet ettikleri iddiasıyla Türkiye’ye götürülüp kendi kanunlarına göre yargılıyorlar. Bu durum tamamen yasalara aykırıdır. Suç işlemiş olsalar bile Suriye’de olmaları ve Suriyeli oldukları için, Suriye’de ve Suriye yasalarına göre yargılanmaları gerekiyor. Suriye vatandaşı olan ve topraklarında yaşayan birini Türkiye’ye götürüp yargılamak hem Suriye hem de uluslararası hukuka da aykırıdır” dedi.

Son süreçte yaşanan Minbic katliamına da dikkat çeken Evin, “Kadın ve çocuk 6 kişi katledildi, 6 kişi de yaralandı. Bu bir savaş suçudur. İşgalci Türk devleti uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekiyor. Türk devleti sadece Suriye’de değil Libya, Yemen gibi birçok ülkeye saldırı gerçekleştirip müdahale ettiğini görüyoruz. Ancak tüm dünya kamuoyu Türk devletinin yaptıkları karşısında sessizliğini koruyor” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI

Evin, “İnsan hakları kurum ve kuruluşları olarak karar alma gücüne sahip olan bütün devletlere, Türk devletinin Suriye topraklarında uyguladığı insanlık dışı saldırıları ve hak ihlallerine karşı durmalarını istiyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

Türk devletinin savaş suçlarının durdurulması için harekete geçme çağrısında bulunan Evin, “Türk devletinin işlediği insanlık dışı suçlarından kaynaklı yargılanmalı, hesap sorulmalı” dedi.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu