Video

​​​​​​​‘Türk devleti Kuveyt ve Katar’ın desteği ile demografiyi değiştiriyor’

İşgalci Türk devletinin Kuveyt ve Katar’ın desteği ile bölgenin demografisini değiştirmesine tepki gösteren Efrîn Bölgesel Meclisi Eş Başkanı Bekir Elo, uluslararası toplumun bu suçlar karşısında sessiz kalmasını kınadı.

Efrîn İnsan Hakları Örgütü’nün raporlarına göre Türk devleti Efrîn’i işgal ettikten sonra orada oturan insanları zorla yerlerinden çıkardı. Daha sonra çetelerin ailelerini kente yerleştiren Türk devleti demografik yapıyı değiştirmeye devam ediyor. Türk devleti Efrîn’i işgal ettikten sonra Türk lirasının kullanılmasını zorunlu hale getirdi. Kent meydanlarına Türk bayrakları astı. Türkçe eğitimi zorunlu hale getirdi. Efrîn’i Hatay’a bağlayan Türk devleti Suriye’nin toprak bütünlüğünü parçalamak istiyor.

İşgalci Türk devleti, Efrîn Bölge Meclisi aracılığıyla Şêrewa ilçesinin Xalta köyünde küçük bir Kuveyt ile Katar inşa etmek istiyor. “Kuwêt El-Rehmê” olarak anılan köy 300 haneden oluşuyor. İhvan hareketinin “Xêr El-Şam” Derneği tarafından yapılan köyün giderlerini Katar, Kuveyt ve Türkiye karşılıyor.

‘İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR’

Proje hakkında bilgi veren Efrîn Bölge Meclisi Eş Başkanı Bekir Elo, “Türk devleti bölgenin demografik yapısını değiştirmek istiyor. Tüm çabası bunun içindir. Türk devleti yüz yıl önce Bakûrê Kurdistan’ı işgal etmişti. Şimdi aynı durumu Efrîn için yapmaya çalışıyor. Bunları demokrasi ve insanlık adı altında yapıyor. Gerçek ise bu sloganlardan çok uzak kalıyor. Bakûrê Kurdistan ile Rojava Kürdistan’ı arasında Türkmen çete ailelerini yerleştirmek istiyor. Bu yol ile işgalini meşru göstermeye çalışıyor” dedi.

Kuveyt ve Katar’ın Efrîn işgalini desteklemesini değerlendiren Bekir Elo, “Kuwêta El-Rehmê projesinin Efrîn’de ne işi var? Efrîn işgal edilmeden önce neden proje yapmıyorlardı?” dedi.

‘YASALARI İHLAL EDİYORLAR’

Türk devletinin Roma anlaşmasının 6-7-8’inci maddelerini ve Cenevre anlaşmasının protokollerini ihlal ettiğini vurgulayan Bekir Elo, “Türk devleti demografik yapıyı değiştiriyor. Bu bir insanlık suçudur. Uluslararası anlaşmalar bunu ret etmiştir” diye kaydetti.

Türk devletinin Kürtlere ait yöresel elbiseleri giyen kişileri topraklarından çıkardığını dile getiren Bekir Elo son olarak şu ifadeleri kullandı: “Türk devletinin sivillere karşı işlediği suçlar karşısında sessiz kalan uluslararası toplumu kınıyorum.”

ANHA

Daha Fazla Göster

Yorum yaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu