Video

​​​​​​​Talet Yunis: Şam yönetimi Türkiye’nin değirmenine su taşıyor

Türkiye’nin Suriye topraklarını kendi topraklarına katmaya çalıştığını söyleyen Talet Yunis, Şam yönetiminin bu duruma sessiz kaldığını, bunun da Türk devletini cesaretlendirdiğini belirtti.

İşgalci Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’de asimilasyon politikaları sürdürmeye devam ediyor. İşgal edilen yerlerin çoğunda Türkleştirme politikaları uygulanırken Türk lirasının kullanımı da zorunlu kılınmış durumda. Şam hükümetinin sessizliğinden cesaret alan Türk devletinin bu politikalarındaki başlıca amacı ise Suriye topraklarını kendi topraklarına katmak.

‘ŞAM YÖNETİMİ TÜRKİYE’NİN DEĞİRMENİNE SU TAŞIYOR’

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cizre Bölgesi Yürütme Meclisi Eş Başkanı Talet Yunis, Suriye hükümetinin Türkiye’nin değirmenine su taşıdığını kaydetti. Yunis, Türkiye’nin ekonomik kriz yaşadığını ve bu krizi aşmak için Suriye topraklarında Türk lirasını kullanmayı zorunlu kıldığını da ifade etti.

Türk devletinin Suriye topraklarında asimilasyon politikaları yürüttüğünü belirten Yunis, “Halkı yerinden ederek yerine dışarıdan getirdiği kişileri yerleştiriyorlar. Okullarda Türkçe ders materyalleri zorunlu kılınıyor. Bütün bunlar bölgenin kimliğini ve kültürünü ortadan kaldırmak, yerine Türk kimliğini ve kültürünü oturtmak için yapılıyor” şeklinde konuştu.

‘HALKLAR DİRENMEYE DEVAM EDİYOR’

Türk devletinin çeteler eliyle Kuzey ve Doğu Suriye’de işgal harekatlarında bulunduğunu kaydeden Yunis, “Şam hükümeti Türk devletinin planlarına karşı hiçbir şey yapmıyor. Türk devleti bu sessizlikten cesaret alıyor. Ama halklar Türk devletine karşı direnmeye devam ediyor. Son nefesimize kadar Türk işgaline geçit vermeyeceğiz. Türk devleti burada planlarını gerçekleştiremeyecektir” ifadelerini kullandı.

ANHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu