Kurdistan

​​​​​​​‘Şam sorumluluktan kaçmak için ABD’yi bahane ediyor’

Şam Hükümeti Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’ın, krizin çözümü için Özerk Yönetimle gerçekleşmesi gereken diyaloğa ilişkin yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Ehmed Yûsif, Şam hükümetinin diyaloğa yanaşmadığının altını çizdi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim’i, Suriye krizinin kalıcı çözüme erişebilmesi için sık sık Şam ile diyaloğun kurulması gerektiği yönünde açıklama yapıyor. Astana görüşmeleriyle bu krizin aşılamayacağını her fırsatta hatırlatan Özerk Yönetim, Şam hükümetine çağrı yaparak “krizi birlikte çözelim” diyor.

Özerk Yönetim’in basına yansıyan açıklamalarına rağmen, Şam Hükümeti Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad bir açıklama yaparak, ABD varlığının Özerk Yönetim ile Şam hükümeti arasındaki diyaloğu engellediğini iddia etti.

Konuyu, Minbic Aydınlar Birliği Eş Başkanı Ehmed Yûsif ile konuştuk. Faysal Mikdad’ın diyaloğa dair iddialarını sorduğumuz Ehmed Yûsif, Şam hükümetinin Suriye krizinin başlangıcından bu yana hiçbir zaman diyaloğa yönelmediğini söyledi.

ÖZERK YÖNETİM HALA ÇAĞRIDA BULUNUYOR

Şam hükümetinin Suriye halkına karşı olan sorumluluktan kurtulmak amacıyla gerçeği yansıtmayan açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Ehmed Yûsif, “Ama gerçekte Suriye rejimi diyalog istemiyor. Özerk Yönetim birçok kez diyaloğa kapı açtı ve hala bunun için çağrıda bulunuyor” dedi.

Ehmed Yûsif, Özerk Yönetim’in ilk amacının diyalog olduğunu ve projesinin Suriyeli-Suriyeli diyaloğu üzerinden bir çözüme dayandığını ve bu yönde birçok inisiyatifin başlatıldığını belirtti.

Ehmed Yûsif, şöyle devam etti: “Şam hükümet yetkililerinin açıklamaları gerçeklerin tam tersidir. Kendilerinin diyalog istediğini ama Özerk Yönetim’in bunu reddettiğini iddia ediyorlar. Rejim bu iddialarla ulusal bir görüntü ortaya koymak istiyor ancak tüm Suriyelileri temsil etmiyor, sadece kendisine hizmet eden devletlerin çıkarlarını temsil ediyor.”

Özerk Yönetim’in kendini ve halkını temsil ettiğini vurgulayan Ehmed Yusîf, “Diyalog ABD’nin kararı ile olmuyor, Kuzey ve Doğu Suriye halkının iradesidir” diyerek konuşmasına son verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu