Kurdistan

​​​​​​​HPG Metina Xabur Saha Komutanlığı: KDP’nin girişimi çok tehlikelidir

KDP’nin askeri sevkiyatına ilişkin açıklama yapan HPG Metina Xabur Saha Komutanlığı, “KDP tarafından geliştirilen bu girişim çok tehlikeli, Kürt güçleri arasında derin bir çatışmaya yol açabilecek girişimdir” dedi. KDP’yi bu tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

HPG Metina Xabur Saha Komutanlığı açıklaması şöyle:

“Bugün sabah saat 04:00 sıralarında KDP’ye bağlı güçler tarafından Metina’nın stratejik bir noktası olan Girê Çarçel ve Girê Hakkari bölgesi arasında bulunan boğaza dönük 2 koldan bir saldırı başlatılmıştır. Her kolu çoğu zırhlı 50’şer araçtan oluşan bu askeri güçlerin bu boğaza gitmemeleri için güçlerimiz tarafından ferdi silahlarla uyarı atışı yapılmıştır. Ancak bu güçler uyarı atışını dikkate almadan saldırı pozisyonunda ilerlemesini sürdürmüştür. Söz konusu alan ve etrafı herhangi bir köy ve yerleşim yerinin bulunmadığı, 25 yıldır pêşmergenin gelmediği, gerilla güçlerinin ağırlıklı bulunduğu ve Türk devletinin işgaline karşı mayınlanmış bir sahadır. Bütün bunlar bilinmesine ve yapılan uyarı atışlarına rağmen ilerlemeye devam eden araçlarda 1 veya 2’sinin nasıl meydana geldiği tespit edilemeyen patlamalar sonucunda kayıpları yaşanmıştır. Bu, bizim de istemediğimiz ve üzüntü verici bir sonuçtur. Ancak bu olayın sorumluluğu bize değil, bu güçleri oraya gönderenlere aittir.

Bu hareket, düşman operasyonuna karşı Kêste ve Zendura hattında 43 gündür tarihi bir direnişi sürdüren Kürdistan Özgürlük Gerillası’na karşı Türk devletine destek sunmaktan başka bir anlama gelmemektedir. Bu alanların tutulmak istenmesi, gerillanın manevra alanını daraltmaya, direnişi zayıflatmaya ve Türk devletinin önünü açmaya hizmet edecektir. Bu aynı zamanda gerillayı arkadan hançerleme hareketidir. Ancak yine de gerilla güçlerimiz, gelen bu güçleri doğrudan hedeflememiş, bu güçler kendi hataları veya başkalarının hedeflemesi sonucu kayıp vermişlerdir. Daha sonra da, güçlerimize saldırarak çatışma pozisyonunu yaratmış ve bu çatışma pozisyonu şu an devam etmektedir.

Tarihin bu önemli döneminde KDP tarafından geliştirilen bu girişim çok tehlikeli, Kürt güçleri arasında derin bir çatışmaya yol açabilecek bir girişimdir. Böyle bir şey bütün Kürtler ve Kürdistan ulusal davası için büyük bir zarar anlamına gelmektedir. Biz tekrardan Kürtler arası uğursuz bir çatışmanın başlatılmasını istemiyoruz. Sadece ve sadece halkımızın kadim düşmanı olan Türk devletine karşı direnmek ve savaşmak istiyoruz. Bu savaşta da sonuna kadar kararlı olduğumuzu ve Türk devletini yenmek istediğimizi belirtmek istiyoruz. Kürdistan gerillası, Türk devletinin Güney Kürdistan’a dönük bu saldırılarını yenebileceğini 43 günlük tarihi direnişiyle ortaya koymuştur. Bizim arkadan kuşatılmak istenmemizin Kürt geleneklerinde yeri olmadığı gibi, halkımızın geleceğini büyük bir tehlikeyle karşı karşıya getirme girişimidir.

Kürdistan Özgürlük Gerillası olarak KDP’nin bu tutumundan vazgeçmesi için başta yurtsever Behdînan halkı olmak üzere tüm Kürdistan halkını, siyasi güçleri, aydın ve sanatçıları göreve çağırıyoruz.”

KNK’den Metîna’ya ilişkin sağduyu çağrısı

KNK, Medya Savunma Alanı’na bağlı Metîna bölgesine ilişkin duyarlılık ve diyalog çağrısı yaptı.

Kurdistan Ulusal Kongresi(KNK) Yürütme Konseyi Medya Savunma Alanı’na bağlı Metîna bölgesi için duyarlılık ve diyalog çağrısı yaptı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde: 

“Metîna bölgesinde sabah saatlerinde tehlikeli olaylar yaşandı. Yaşanan acı olayda bir grup pêşmerge yaşamını yitirdi. Yaralananlar da oldu. Kürt halkı ve dostları yaşanan olaydan üzüntü duyuyor.

Mêtîna bölgesinde yaklaşık 40 gündür HPG/YJA STAR güçleri ve işgalci Türk ordusu arasında çatışma devam ediyor. Yaşanan savaşın sonucu belli. İşgalci Türk ordusu saldırılarıyla bölge halkını ve doğayı da işgal ediyor. Şu ana kadar 22 köy boşaltıldı. Araziler ve ormanlık alanlar ateşe verildi. Bin 500 kişi bu köylerden göç etmek zorunda kaldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı, 2 Haziran’da yaptığı konuşmada  Kürtlere yönelik katliam mesajı verdi. Ayrıca Mexmur kampını yok edeceklerini belirtti. Mexmur Kampı’nda yaşayan 13 bin kişi Türk devletinin baskıları nedeniyle Mexmur’a göç etmek zorunda kaldı. Ortaya çıkan tablo açık ve nettir. Kürt halkı, Türk devletinin soykırım planını boşa çıkarmak için ortak bir tutum sergilemelidir.

Kurdistani güçler arasında yaşanan sorun diyalog yöntemi ile çözüme kavuşturulmalıdır. Bu nedenle yaklaşık bir yıldır diyalog ve barış için çaba harcıyoruz.

Tüm taraflara sesleniyoruz. Sorunlar diyalog yöntemi ile çözüme kavuşturulmalı. Bunun yanı sıra tüm Kurdistani güçler sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Son olarak yaşamını yitiren pêşmergelere Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Wex wex, ev dîsa hevîyen me yê Kurdistanî dishkînin. Mixabin, armanc û hevîyen mê dikin xerac û mezac bo hedefên xwe yê sîyasî yen kirej. Kurdistan ê mê hemî Kurdanê. Lê madem pkk dixazî tirkistanê bikê demokrat û welatê xwe; çima ev shêra dom dikê û hûn we shêrê dikishînin nav perçeyê mê nîv azad? Mixabin, Bakur xirakirin; pkk xizmetî çi û kî dikê? Ez nizanim! Dibê pkk jî hukumeta bashur ra rezdar bê û we bi her alî ve nasbikê. Ger naxwazê Pewîstê tirkên xûnxwar û dagirker û pkk terka bashur bikin!
    Bimrê malxirabî. De besê lo; kdp û pkk li hev werin li ser hestên Kurdistanî. Mixabin bawerîya mê tûnê kirin van!
    Dibê Rawestê ew dijminatîyên bar partîyên xwe rê b’dibêjin Kurdistanî. Û Kurd pishtgirî hev bikin bi rêz û bi hezkirinê hev.
    Bimînin di xêr û xweshîyê da. Serkeftin ne li dijî hev bunê de yê.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: