Suriye Kürtleri Sol Demokratik Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo, QSD'nin, dünya üzerindeki en tehlikeli örgüt olan DAİŞ'e karşı zaferinin tarihe geçtiğini söyledi ve "Dünya QSD'nin insanlık için gösterdiği bu mücadeleyi unutmamalı, DAİŞ'e karşı savaşanların yanında yer almalıdır" dedi.

EHMED SEMÎR-XALID CUMA/QAMIŞLO

Kuzey ve Doğu Suriye'de işgal alanlarının bitirilmesine az bir süre kalan DAİŞ, Derazor çöllerinde son nefesini alıyor. Kuzey ve Doğu Suriye halkları, evlatlarının bu zaferinden dolayı büyük memnuniyet duyarken siyasiler, uluslararası toplumun bu fedakarlığı unutmaması gerektiğini söylüyor.

'Bu zafer tarihe yazılacak'

Suriye Kürtleri Sol Demokratik Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo, QSD'nin dünyanın en tehlikeli terör örgütüne karşı kazandığı zafere ilişkin ANHA'ya değerlendirmelerde bulundu. Gedo, "DAİŞ'in, QSD savaşçıları tarafından bitirilmesine az bir süre kaldı. Bu, Kuzey ve Doğu Suriye halkları için büyük bir başarıdır. Bu zafer tarihe yazılacak ve yeni nesiller, bu zaferle gururlanacaktır. Çünkü bu örgüt, yalnızca bölge için değil, tüm dünya için tehlike oluşturuyordu."

Gedo, bölge halklarının evlatlarından oluşan QSD'nin Kuzey ve Doğu Suriye'yi kahramanca savunduğunu, insanlık düşmanı DAİŞ vahşetinin bu topraklardaki alanlarını bitirdiğini belirterek şöyle devam etti: "Ortadoğu ve Suriye'ye müdahil olan ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya bu gerçeğe göre hareket etmeli, bölge halkına ve QSD'ye borcunu ödemelidir."

DAİŞ'in çoğu Kuzey ve Doğu Suriye bölgeleri olmak üzere Suriye topraklarının yüzde 50'sini işgal ettiğini hatırlatan Gedo devamla, "Bugün DAİŞ'in işgal alanları bitti. Artık durum farklı. DAİŞ'e karşı Baxoz'da savaşan QSD savaşçıları sayesinde yaşanan bu gelişme, Kuzey ve Doğu Suriye halkları ve tüm dünya için bir müjdedir" dedi.

'DAİŞ'e karşı savaşanların yanında olunmalı'

Uluslararası güçlerin 7 yıldır DAİŞ'i bitirmek adına yapamadığını QSD'nin başardığını belirten Salih Gedo, tüm dünyanın insanlık için yapılan bu fedakarlığı unutmaması, DAİŞ'e karşı savaşan halkın, meşru haklarına ulaşana kadar desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Gedo, "Umut ediyoruz ki DAİŞ'in işgal alanlarının bitirilmesi sonrası Kuzey ve Doğu Suriye güven ve huzur içinde olur, bölge halkları, hakları olan demokratik bir Suriye'ye kavuşur" dedi.

Suriye Kürtleri Sol Demokratik Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo, Türk devletinin DAİŞ'i bitirdiği için Kuzey ve Doğu Suriye halklarına düşman olduğunu belirterek, uluslararası toplumun, Türkiye'nin Suriye halkına yönelik katliamlara sebebiyetini hesaba katmaları gerektiğinin de altını çizdi.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It