Türkiye'nin önünde iki yol olduğunu belirten Suriye Demokratik Ulusal İttifakı Şehba Örgütü Başkanı, 'güvenli bölge' oluşturma planında başarılı olursa İdlib'i Rusya'ya vereceğini yahut çabası başarısız olursa HTŞ'nin adını değiştireceğini ve kendi çetelerine katacağını söyledi

Suriye Demokratik Ulusal İttifakı Şehba Örgütü Başkanı Mehmud Hemdik, İdlib'deki son durum ve Rusya-Türkiye arasındaki ilişkilere dair ANHA'nın sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin İdlib'e ilişkin planları

Hemdik, İdlib'deki duruma ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye, 'güvenli bölge' oluşturma girişimleri başarılı olursa, İdlib'i Rusya'ya teslim etmeye çalışıyor. Eğer başarılı olmazsa Heyet Tehrir El Şam'ın (HTŞ) adını değiştirecek ve kendi askeri güçlerine katacak. Bu çerçevede de El Nusra'yı 'ulusal kurtuluş ordusu'na katıp meşrulaştırmak ve Suriye yeni anayasa komitesine katılmalarını sağlamaya çalışacak."

Rusya-Türkiye anlaşmazlığı

Rusya ile Türkiye arasında HTŞ'nin İdlib'den çıkarılması konusunda yaşanan anlaşmazlığı ilişkin ise Hemdik, "Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmazlık 2018'de başladı. Türkiye Şam-Lazkiye yolunu açma ve 15-20 km'lik alanda silahsız bölge oluşturma sözü vermişti. Türkiye sözünü yerine getirmedi, elbette aralarında anlaşmazlık yaşanacaktır" dedi.

Üçlü zirve

Hemdik, Türkiye, Rusya ve İran'ın 14 Şubat'ta gerçekleştireceği zirveye dair görüşlerini ise şu sözlerle dile getirdi: "Silahsız bölgenin garantör ülkeleri 14 Şubat'ta toplanacak. Ama bu devletlerin amaçları birbirinden uzaklaşmış durumda, özellikle şu dönemde bir çözüme ulaşacaklarını sanmıyorum. İran üzerinde Suriye'den çıkması için uluslararası bir baskı var. ABD Başkanının Suriye'den güçlerini çekme kararının ardından işgalci bir güç olarak görülen Türkiye'nin de tüm Suriye topraklarından çıkması gerekiyor."

İdlib'in geleceği

Suriye Demokratik Ulusal İttifakı Şehba Örgütü Başkanı Mehmud Hemdik, son olarak şunları söyledi: "İdlib, Suriye'nin bir parçası. DAİŞ'ten geri kalır tarafı olmayan şiddet güçlerinin orada olmaması gerekiyor. Suriye'de çözüm tartışmalarının yanında bu durum kabul edilemez."

ARIF SILÊMAN - ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It